Logo Przewdonik Katolicki

Ćwierć wieku to kawał historii

Lucyna Muniak
Fot.

W niedzielę 3 grudnia w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Barbary w Piechcinie odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia miejscowej wspólnoty parafialnej. Sprawowanej z tej okazji uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Polak. Przygotowywane starannie od wielu miesięcy uroczystości jubileuszowe piechcińskiej wspólnoty parafialnej zgromadziły bardzo wielu mieszkańców...

W niedzielę 3 grudnia w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Barbary w Piechcinie odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia miejscowej wspólnoty parafialnej. Sprawowanej z tej okazji uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Polak.

Przygotowywane starannie od wielu miesięcy uroczystości jubileuszowe piechcińskiej wspólnoty parafialnej zgromadziły bardzo wielu mieszkańców parafii, wśród których swoimi odświętnymi strojami wyróżniali się szczególnie górnicy, obchodzący w tych dniach święto swojej patronki – św. Barbary. Na jubileuszową uroczystość przybyli do Piechcina również kapłani pochodzący z parafii i z nią związani, zarząd i pracownicy pobliskich Zakładów Wapienniczych Lafarge Polska, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Na blokowisku
Historia parafii sięga początków lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a więc dosyć trudnego etapu w najnowszej polskiej historii. Wiedzą o tym najlepiej mieszkańcy Piechcina. Projekt nowego osiedla bloków mieszkalnych przewidywał sklepy, szkoły, przedszkola, nawet basen i kino, czyli wszelkie udogodnienia dla górników i ich rodzin pracujących w pobliskich zakładach wapienniczych, nie uwzględniał jednak miejsca pod kościół.

Przybywający z różnych stron Polski mieszkańcy Piechcina zostali wprawdzie objęci opieką duszpasterską przez ojców franciszkanów z pobliskiej Pakości, ale brak świątyni był jednak odczuwalną trudnością. Na potrzeby kultu wykorzystywano więc wówczas salę na ogródkach działkowych, kino oraz miejscowy stadion. Wieloletnie starania o pozwolenie na budowę kościoła zostały uwieńczone sukcesem dopiero w 1981 roku. W tym samym roku 1 września została erygowana parafia pw. MB Częstochowskiej i św. Barbary. Funkcję pierwszego proboszcza objął wówczas o. Konstanty Saternus OFM, który wraz z wiernymi rozpoczął budowę kościoła. W 1988 roku, a więc po przejęciu parafii od ojców franciszkanów przez archidiecezję gnieźnieńską, nowym proboszczem został mianowany ks. Stefan Balcerzak, który kontynuował dzieło budowy kościoła. Tempo prac było godne podziwu, o czym świadczy fakt, że już po roku w murach świątyni została odprawiona pierwsza Msza św. 27 maja 1991 roku kard. Józef Glemp konsekrował kościół, którego nowoczesna bryła wpisała się już na trwałe w architekturę piechcińskiego blokowiska. Jest ona obecnie centrum życia duchowego dla ponadtrzytysięcznej wspólnoty parafialnej. – Bo parafia, to nie tylko budynek kościoła – mówi ks. kan. Stefan Balcerzak. – To również grupa ludzi, którzy wspólnie się modlą i wspólnie podejmują różne zadania apostolskie. Dlatego w obszernych pomieszczeniach kościelnych (salkach i piwnicach) znaleźli miejsce dla siebie członkowie parafialnych wspólnot i bractw m.in.: Akcja Katolicka, Żywy Różaniec Matek i Ojców, Towarzystwo św. Wojciecha czy Świecki Zakon św. Franciszka.

25 lat minęło…
Na trud i poświęcenie wiernych przy budowie oraz upiększaniu świątyni i jej otoczenia zwrócił uwagę bp Wojciech Polak w trakcie jubileuszowej Eucharystii. – Odnajdując ścieżki Pana i odczytując Jego zamiary wobec każdego z Was, wzajemną miłością i codzienną troską budujecie tę wspólnotę. Ufność w łaskę i Bożą opiekę nad Wami ujawniła się szczególnie w tym jakże ważnym i niewątpliwie pracowitym okresie wznoszenia Bożego Domu, budowy tej przepięknej świątyni. Dlatego w uroczystym dniu srebrnego jubileuszu Waszej parafii, pragnąłbym z całego serca zachęcić Was słowami św. Pawła Apostoła: „Niech nadal Pan potęguje Waszą wzajemną miłość i utwierdza serca w prawdziwej świętości”.

Po Mszy św. bp Wojciech Polak poświęcił nowy cmentarz. – Jego brak był naszą wielką troską, dlatego szczególnie cieszymy się, że udało się tego dokonać po piętnastu latach starań – mówi. ks. kan. Stefan Balcerzak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki