Logo Przewdonik Katolicki

Komputer kontra kręgosłup

Renata Krzyszkowska, PK
Fot.

Jak się szacuje, przynajmniej 2 mln Polaków ma dolegliwości związane z pracą przy komputerze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ponad połowa używających komputerów w pracy spędza przy nich dziennie osiem godzin i więcej. Niewłaściwa pozycja siedząca przed monitorem prowadzi do zwyrodnienia kręgów i chorób układu krążenia. Jak prawidłowo siedzieć przed monitorem: ...

Jak się szacuje, przynajmniej 2 mln Polaków ma dolegliwości związane z pracą przy komputerze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ponad połowa używających komputerów w pracy spędza przy nich dziennie osiem godzin i więcej. Niewłaściwa pozycja siedząca przed monitorem prowadzi do zwyrodnienia kręgów i chorób układu krążenia.

Jak prawidłowo siedzieć przed monitorem:

– Ustawiamy wysokość fotela tak, by stopy swobodnie spoczywały na podłożu, kolana zaś znajdowały się w lekkim kącie rozwartym, co umożliwia swobodny przepływ krwi.
– Oparcie fotela powinno być lekko wychylone do tyłu (kąt pochylenia tułowia w stosunku do reszty ciała większy niż 90 stopni) – nie utrudnia to pracy narządów wewnętrznych.
– Podłokietniki powinny pozwolić uzyskać kąt rozwarty w łokciu.
– W pełni wykorzystujmy głębokość siedzenia – pozwala to zapobiec drętwieniu nóg.
– Plecy powinny mieć stały kontakt z wyprofilowanym oparciem krzesła – pomaga to zachować naturalny kształt kręgosłupa.
– Powinniśmy siedzieć na stabilnym krześle, dostosowanym do ciężaru ciała użytkownika – ułatwia to dynamikę siedzenia oraz daje poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: www.zdrowebiuro.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki