Okna witrażowe w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Sompolnie powstały w latach 2003-2005 jako część procesu kształtowania wystroju wnętrza. Przypomnę, że w latach 2004-2005 Jerzy Pasternak, artysta z Krakowa, pokrył ozdobną polichromią ściany i sklepienie świątyni.
Jeden z witraży ma dekoracyjny motyw krzyża i Eucharystii; pozostałe to witraże figuralne, przedstawiające polskich świętych i błogosławionych oraz św. Józefa, św. Hieronima i Sługę Bożego Jana Pawła II. Wszystkie zostały wykonane w pracowni Leona Jędrzejewskiego z Torunia według projektu Anny Wadowskiej, także z Torunia (autorki projektów witraży m.in. w kościołach w Spycimierzu i Uniejowie), Jerzego Pasternaka i ks. prałata Wojciecha Krzywańskiego – proboszcza parafii Sompolno.
Koncepcja witraży jest nawiązaniem do polichromii. Większość przedstawionych na nich postaci uobecnia wydarzenia historyczne związane nie tylko z diecezją włocławską, ale i z życiem Kościoła w Polsce.
Nie było rzeczą łatwą dla projektantów wybrać postacie, które odzwierciedlałyby religijność polską. Ostatecznie zdecydowano, że na witrażach będą umieszczeni: św. Józef, św. Hieronim, św. Wojciech, św. Stanisław Kostka, św. Jadwiga Królowa, św. Faustyna, bł. Karolina Kózkówna i wspomniany już Jan Paweł II.
Kościół stoi na fundamencie świętych, ale są za niego odpowiedzialni także wierni świeccy. Ich pobożność i ofiarność rzutuje na współczesny obraz Kościoła w świecie.
Cząstką tego Kościoła jest parafia Sompolno, wierni, dobrodzieje – fundatorzy witraży. Witraż św. Józefa stanowi wotum Marianny i Mikołaja Drzewieckich; św. Hieronima – Małgorzaty i Mariana oraz Elżbiety i Adrzeja Bierutów; św. Wojciecha – Haliny i Józefa Muszyńskich z rodzicami; św. Stanisława Kostki – dzieci i młodzieży z par. Sompolno; Jana Pawła II – Pelagii i Czesława Jackowskich; św. Jadwigi Królowej – Marii i Jerzego Żurańskich; św. Faustyny – Iwony i Wiesława Kołakowskich z synami; bł. Karoliny Kózkówny – ks. kan. Henryka Fordona z rodzicami. Witraż Święty Krzyż – Eucharystia ufundowali parafianie sompoleńscy.