Logo Przewdonik Katolicki

Polýchrōmos znaczy wielobarwny

ks. Wojciech Krzywański
Fot.

W kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Sompolnie, po kapitalnym remoncie, w latach 2004-2005 trwało pokrywanie polichromią ścian i sklepienia. Ozdobne freski wykonał mgr Jerzy Pasternak artysta z Krakowa. Polichromia składa się z osiemnastu fresków. Dwanaście z nich znajduje się na suficie: przedstawiają one tajemnice z życia Jezusa Chrystusa. Sześć pozostałych malowideł...

W kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Sompolnie, po kapitalnym remoncie, w latach 2004-2005 trwało pokrywanie polichromią ścian i sklepienia. Ozdobne freski wykonał mgr Jerzy Pasternak – artysta z Krakowa.

Polichromia składa się z osiemnastu fresków. Dwanaście z nich znajduje się na suficie: przedstawiają one tajemnice z życia Jezusa Chrystusa. Sześć pozostałych malowideł umieszczono na ścianach naw kościoła. Znajdują się na nich sceny biblijne, sceny objawienia św. Małgorzacie Marii Alacoque i św. Faustynie oraz chrzest Polski i wybór Jana Pawła II na Papieża.

Freski wykonane są w technice mokrego tynku (al fresco), natomiast pozostałe elementy polichromii w technice sgraffito.

Konsultacje konserwatorskie były przeprowadzone przez dr. Andrzeja Nowaka, mgr Jolantę Oblizajek i ks. mgr. Piotra Sierzchałę. Natomiast od strony merytorycznej opinię swą wydały prof. dr hab. Bogumiła Rouba i dr hab. Elżbieta Basiul, pracujące na Wydziale Konserwacji Zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wykonana polichromia odznacza się wysokimi walorami pod względem artystycznym oraz trafnie przedstawia tematy zaczerpnięte z tematów biblijnych i historii Kościoła.

***
Polichromia (gr. polýchrōmos – wielobarwny). Wielobarwne malowidło dekoracyjne na ścianie, sklepieniu itp.; barwy zdobiące rzeźby albo wyroby rzemiosła artystycznego. (Za: W. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Warszawa 1999).

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki