23 listopada na Jasnej Górze zakończyło się 338. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Biskupi przygotowali plan pracy Episkopatu na najbliższy rok, dyskutowali o zmianach w statucie KEP oraz treści listu pasterskiego o rodzinie i o wynikach wyborów samorządowych. Zapoznali się także ze wstępnym planem działań powołanej w październiku Kościelnej Komisji Historycznej.
Komisja Historyczna
W pierwszym etapie prac komisja, której celem jest naukowe badanie zasobów IPN dotyczących inwigilacji i represjonowania Kościoła w okresie PRL, zajmie się dokumentami z lat 80. Ze względu na ogrom pracy komisja wyraziła też konieczność powołania grupy asystentów, którzy wspomogą jej działania. Będą to kompetentni naukowcy, których kandydatury zatwierdzi Episkopat. Kolejne spotkanie Kościelnej Komisji Historycznej nastąpi 12 grudnia.
Nowelizacja statutu
Biskupi dyskutowali też nad nowelizacją Statutu i Regulaminu Konferencji Episkopatu Polski. Choć powstał on zaledwie 10 lat temu, to jego nowelizacja jest niezbędna, zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej ogłoszonymi w 1998 r. Jak poinformował KAI sekretarz generalny KEP bp Piotr Libera, zgłoszony został postulat dotyczący możliwości przedłużenia okresu urzędowania przez przewodniczącego Episkopatu. Obecny statut przewiduje tylko dwie pięcioletnie kadencje.
List do rodzin
Podczas obrad biskupi przyjęli list duszpasterski o rodzinie. Jego przesłaniem jest podniesienie na duchu polskiej rodziny i wskazanie św. Rodziny z Nazaretu jako wzoru życia. Biskupi zachęcą też rodziców do częstszych rozmów z dziećmi oraz współpracy ze szkołą. Zostanie on odczytany w kościołach w uroczystość św. Rodziny, która w tym roku przypada 31 grudnia.