Logo Przewdonik Katolicki

Filharmonia Poznańska: "Legendarni wirtuozi"

Natalia Budzyńska
Fot.

Filharmonia Poznańska: Legendarni wirtuozi Poznań, Aula Uniwersytecka 3.11. godz. 19 Sześćdziesiąty sezon artystyczny w Filharmonii Poznańskiej zapowiada się niezwykle interesująco, bo obok koncertów, do jakich nas przyzwyczaiła, nadchodzą nowe formy spotkań z publicznością. Pojawi się więc Film w Filharmonii, w ramach którego będzie można obejrzeć...

Filharmonia Poznańska: „Legendarni wirtuozi”
Poznań, Aula Uniwersytecka 3.11. godz. 19

Sześćdziesiąty sezon artystyczny w Filharmonii Poznańskiej zapowiada się niezwykle interesująco, bo obok koncertów, do jakich nas przyzwyczaiła, nadchodzą nowe formy spotkań z publicznością. Pojawi się więc „Film w Filharmonii”, w ramach którego będzie można obejrzeć obraz Charliego Chaplina pt. „Gorączka złota” z oryginalną, wykonaną na żywo muzyką. Pojawi się znów jazz i to nie raz, a w okresie karnawału sporo będzie muzyki lżejszej i przyjemnej. Przede wszystkim jednak wiele utworów zabrzmi w Poznaniu po raz pierwszy i będą to prawykonania światowe i pierwsze wykonania w Polsce. Z okazji 75. urodzin Wojciecha Kilara usłyszymy – po raz pierwszy właśnie – „Magnificant” tego kompozytora. Z filharmonikami poznańskimi zagrają Leszek Możdżer i Jarosław Śmietana.

Najbliższe ciekawe i wielkie wydarzenie będzie miało miejsce 3 listopada – jako niezwykły suplement do Konkursu im. Wieniawskiego zagra jedyna żyjąca laureatka pierwszej edycji Konkursu z 1935 roku – legendarna Ida Haendel. Wykona Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa, którego jest niezrównaną interpretatorką. Po raz pierwszy grała Sibeliusa mając 11 lat! Potem z tym repertuarem objechała niemal cały świat, grała w najlepszych salach ze światowej sławy orkiestrami. Za mistrzowskie wykonanie koncertu Sibeliusa w 1982 roku otrzymała nagrodę imienia tego wybitnego fińskiego kompozytora. Urodzona w Chełmie, jeszcze przed wojną otrzymała obywatelstwo brytyjskie. Potem wyjechała do Kanady, gdzie mieszkała wiele lat. Obecnie mieszka w USA i mimo słusznego wieku nadal jest niezwykle aktywna. Na koncercie zabrzmi poza tym III Symfonia Es-dur „Eroica” Ludwiga van Beethovena oraz „Uwertura bohaterska” Andrzeja Panufnika. Na koncercie będzie obecna lady Camilla Panufnik – wdowa po kompozytorze, która w Poznaniu spotka się z rodziną. Cały koncert poprowadzi młody i niezwykle zdolny dyrygent nowego pokolenia – Łukasz Borowicz. Podczas koncertu pani Idzie Haendel zostanie wręczony medal „Zasłużona Kulturze Gloria Artis”, natomiast po koncercie odbędzie się spotkanie z artystką połączone z premierowym pokazem filmu o niej nakręconego przez TVP.

Dla czytelników „Przewodnika Katolickiego” mamy dwa podwójne zaproszenia na ten koncert. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze zadzwonią we wtorek 31 października, o godz. 12 pod numer 061-887-60-07 i prawidłowo odpowiedzą na pytanie: kto jest patronem Filharmonii Poznańskiej?

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki