Dni Papieskie: Mocarze ducha
Danuta Chodera
W hołdzie Janowi Pawłowi II, w ramach Dni Papieskich, dnia 21 października w poznańskiej katedrze odbyła się kolejna prezentacja z cyklu Verba Sacra fragmenty jednego z najważniejszych tekstów Słowackiego i całego polskiego romantyzmu, poematu Król-Duch, zaprezentował Krzysztof Kolberger. Poemat ten był również ostatnim tekstem, który młody Karol...
W hołdzie Janowi Pawłowi II, w ramach Dni Papieskich, dnia 21 października w poznańskiej katedrze odbyła się kolejna prezentacja z cyklu Verba Sacra – fragmenty jednego z „najważniejszych tekstów Słowackiego i całego polskiego romantyzmu”, poematu „Król-Duch”, zaprezentował Krzysztof Kolberger. Poemat ten był również ostatnim tekstem, który młody Karol Wojtyła recytował podczas konspiracyjnego przedstawienia w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie w 1941 r. Moc romantycznego ducha wydobytą z tekstu przez wybitnego aktora znakomicie ilustrowała muzycznie „Medytacja o pokoju” Jacka Sykulskiego.
Jak podkreślił w swoim komentarzu prof. Bogdan Walczak, Jan Paweł II wielokrotnie dawał wyraz swemu głębokiemu zakorzenieniu w kulturze narodowej oraz przekonywał, że kultura polska jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków. – Ona wyodrębnia nas jako naród. Ona stanowi o nas przez cały ciąg dziejów. Stanowi bardziej niż siła materialna – mówił. Zdaniem filologa, polski Papież, który najczęściej nawiązywał myślowo do spuścizny romantyzmu jako epoki wielkich pytań egzystencjalnych i transcendentalnych, stawianych zwłaszcza przez Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i Norwida, poszerzył swoją filozofię personalizmu o komponent ludzkiej aktywności człowieka w procesie poznawania rzeczy, prawdopodobnie czerpiąc inspirację m.in. z tekstów romantycznych.