Logo Przewdonik Katolicki

"Pieśń o Bogu ukrytym" (1946-2006)

Danuta Chodera
Fot.

Z księdzem dr. Antonim Klupczyńskim, duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji poznańskiej, o VI Dniu Papieskim rozmawia Danuta Chodera-Lewandowicz Hasłem przewodnim tegorocznego, VI już Dnia Papieskiego jest: Jan Paweł II Sługa Miłosierdzia. W archidiecezji poznańskiej akcent położony jest na słowa Pieśń o Bogu ukrytym. Dlaczego? ...

Z księdzem dr. Antonim Klupczyńskim, duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji poznańskiej, o VI Dniu Papieskim rozmawia Danuta Chodera-Lewandowicz

Hasłem przewodnim tegorocznego, VI już Dnia Papieskiego jest: „Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia”. W archidiecezji poznańskiej akcent położony jest na słowa „Pieśń o Bogu ukrytym”. Dlaczego?
– Najpierw trzeba zauważyć, że w Poznaniu bardziej odpowiedni byłby termin „Dni Papieskie”, a nie „Dzień Papieski”, gdyż bardzo ciekawy program obejmuje 9 dni: od 14 do 22 października. Jego treść wyznacza oczywiście osoba Jana Pawła II. W tym roku w Poznaniu sięgnęliśmy do samych początków kapłaństwa Karola Wojtyły, a nawet dalej. Otóż w 1946 r. w „Głosie Karmelu” ukazał się – anonimowo – kantyk jego autorstwa pt. „Pieśń o Bogu ukrytym”, który napisał jako kleryk. Poemat został opatrzony – dziś możemy to odczytać jako opatrznościową zbieżność – fotografią fresku Giotto di Bondone „Łódź św. Piotra”. Rok 1946 to również rok święceń diakońskich (20 października) i kapłańskich (1 listopada) Karola Wojtyły. Tak więc mija sześćdziesiąt lat od tamtych wydarzeń. Stwarza to okazję, aby spojrzeć na swoją rolę w Kościele i w świecie w wymiarze ducha i we wspólnocie myśli. Pomogą nam w tym różne spotkania z okazji Dnia Papieskiego, jak Apel Maryjny przy pomniku Jana Pawła II, na który zapraszamy całą społeczność Poznania, z różańcami, zwłaszcza tymi, które otrzymaliśmy od Ojca Świętego! Tego wieczoru rozpocznie się także, trwające do 22 października, „Czuwanie z Biblią” w katedrze, podczas którego każdy będzie mógł czytać Pismo Święte.

16 października, w dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża, w Teatrze Nowym w „obecności” papieskich szat – sutanny, piuski i butów Ojca Świętego – będzie można posłuchać przejmujących, głęboko mądrych strof jego poezji. Godny polecenia jest również film dokumentalny „Pójdź za Mną. Testament Jana Pawła II” naszej poznańskiej reżyserki Wandy Różyckiej-Zborowskiej. „Jest to obraz – jak mówi sam reżyser – ukazujący postać Człowieka-Papieża nieustannie szukającego Boga ukrytego [...] skłaniający do refleksji na temat aktualnej sytuacji Kościoła i miejsca w nim człowieka”.

W bogatym programie artystycznym Dni Papieskich jest m.in. prezentacja „Króla-Ducha” Juliusza Słowackiego w cyklu Verba Sacra. Jaki jest jej związek z biografią Karola Wojtyły?

– Również w 1946 r. młody ksiądz neoprezbiter Karol Wojtyła był na przedstawieniu tej sztuki w jednym z teatrów krakowskich. A pisze o tym w mało znanym liście do swego przyjaciela z Teatru Rapsodycznego. Pojawia się w nim bardzo interesująca myśl na temat kapłaństwa: „powinienem być w Twojej akcji – tak jak w ogóle kapłan powinien być w życiu – ukrytym nieznanym motorem. Tak, wbrew wszelkim pozorom jest to główne zadanie kapłaństwa. Ukryte motory wszczynają (?) zwykle najsilniejsze transmisje. No tak, może więc ta moja myśl prymicyjna i jubileuszowa będzie mnie reprezentować. Bogu Was polecam”.

Jakie jest zainteresowanie imprezami i akcjami organizowanymi w Poznaniu; jak to wyglądało w minionych latach?
– Pytanie o rezonans społeczny, jaki wywołują przedstawiane co roku propozycje, jest zawsze medialnie aktualne. Organizatorów, którymi są Rada Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych Archidiecezji Poznańskiej oraz, jeśli chodzi o samą ideę tegorocznej edycji Dni Papieskich, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych interesuje jednakowoż bardziej treść tych propozycji. Ufamy, że znajdzie ona odbiorcę, który szuka zdrowej „strawy” dla swej duszy i myśli. Celem jest krzewienie kultury humanistycznej, zagrożonej obecnie przez rewolucję techniczną, zjawiska samego w sobie wysoce pozytywnego. Jednakże widoczne coraz częściej zubożenie szeroko pojętej „humanistyki”rodzi konieczność podjęcia ogromnego wspólnego wysiłku, by to zubożenie przezwyciężyć. Potrzebne jest otwarcie się na Boga. Człowiek musi podjąć trud szukania Boga w sobie. Nieomylnym przewodnikiem jest na tej drodze osoba i nauczanie Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki