Logo Przewdonik Katolicki

Niebiescy orędownicy

Hubert Kubica
Fot.

Zadaniem świętych Aniołów Stróżów jest pomagać nam w wyborze tego, co miłe Bogu, prowadzić do Niego i strzec przed złym. Tej niezwykłej opieki i dobrych natchnień chyba szczególnie doświadczają mieszkańcy os. Kosmonautów w Poznaniu. Tamtejsza parafia jest właśnie pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów. Aniołom Twoim rozkazał, aby cię strzegli na wszystkich twoich...

Zadaniem świętych Aniołów Stróżów jest pomagać nam w wyborze tego, co miłe Bogu, prowadzić do Niego i strzec przed złym. Tej niezwykłej opieki i dobrych natchnień chyba szczególnie doświadczają mieszkańcy os. Kosmonautów w Poznaniu. Tamtejsza parafia jest właśnie pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów.

„Aniołom Twoim rozkazał, aby cię strzegli na wszystkich twoich drogach” – te słowa z Psalmu 91 najlepiej streszczają rolę i zadanie Aniołów Stróżów. Spieszą nam z pomocą we wszystkich trudnościach, których pokonanie z ludzkiego punktu widzenia wydaje się przekraczać nasze siły i możliwości.

Poznańskie os. Kosmonautów na Winogradach otoczone jest ruchliwymi ulicami: Lechicką, Naramowicką, Al. Solidarności i Murawa. Choć znajdują się na nim domy jednorodzinne, to jednak zdecydowanie przeważają bloki z wielkiej płyty, budowane w latach 70.

„Zasługujecie na kościół”
Os. Kosmonautów pierwotnie należało do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej na Naramowicach. Droga do kościoła wiodła jednak przez ruchliwą ulicę Lechicką, co było niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci, których w latach 80. było kilkakrotnie więcej niż dzisiaj. – Dlatego ze strony miejscowej społeczności padła propozycja, aby na osiedlu powstał punkt katechetyczny. Odpowiedź abp. Stroby przekroczyła oczekiwania mieszkańców. „Wasze osiedle zasługuje nie tylko na punkt katechetyczny, ale na kościół” – powiedział wówczas poznański metropolita. W ten sposób decyzja o powstaniu parafii została przesądzona, choć uzyskanie zgody władz komunistycznych na budowę nie było łatwe – mówi ks. proboszcz Witold Parecki.

W 1988 roku zbudowano kaplicę, która do dziś stanowi centrum życia parafii. Z początkiem lipca 1989 r. ks. arcybiskup utworzył ośrodek duszpasterski, co było równoznaczne z powstaniem parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów. Oficjalnie powstała ona 1 stycznia 1991 r.

Ubywa parafian
Ten problem widoczny jest na wszystkich winogradzkich osiedlach, może z wyjątkiem os. Pod Lipami, gdzie powstały niedawno nowe bloki. Na os. Kosmonautów kiedyś liczba mieszkańców wynosiła 9 i pół tys., w tej chwili spadła poniżej 7 tys. Trzon stanowią osoby starsze, mieszkające tutaj od ponad trzydziestu lat. – Sporo jest osób, które się wyprowadziły, a swoje mieszkania najczęściej wynajmują studentom i młodym małżeństwom. W wielu przypadkach nie utożsamiają się oni z parafią i do naszego kościoła raczej nie chodzą. Zakładają, że będą tu mieszkać tymczasowo – tłumaczy ks. proboszcz. W niedzielę regularnie praktykuje ok. 2 tys. wiernych.

Budowa na ukończeniu
Kaplica, która od 18 lat służy mieszkańcom parafii, niedługo przestanie pełnić swoją funkcję, bowiem w centrum osiedla powstaje kościół wraz całym zapleczem duszpasterskim. Na razie Msze św. i nabożeństwa odbywają się w nim bardzo rzadko. – Budowla nie jest jeszcze wykończona. Trzeba zamontować nagłośnienie, oświetlenie i urządzić prezbiterium. We wnętrzu świątyni trwają obecnie prace przy szpachlowaniu słupów podtrzymujących strop – podkreśla ks. proboszcz. Pierwsza Msza św. odbyła się w nowym kościele na zakończenie procesji Bożego Ciała w 2000 r. Kilka miesięcy później 23 września bp Zdzisław Fortuniak dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego. Składa się on z dwóch części: pierwsza pochodzi z katedry poznańskiej, a druga z sanktuarium św. Michała na górze Gargano we Włoszech.

– Parafianie z zaciekawieniem spoglądają na nowy kościół i pytają, kiedy będzie otwarty. Stanie się to w przyszłym roku. Kościół i zaplecze duszpasterskie wymaga jeszcze wielu prac wykończeniowych, które ciągle trwają – dodaje ks. proboszcz.

Pod opieką Aniołów Stróżów
Dumą parafii jest schola dziecięca, która ubogaca liturgię na niedzielnych Mszach św. Koncertuje też w parafii i poza nią, śpiewając m.in. kolędy, oraz uczestniczy w Sacro Songach.

Prężnie działa szkolne koło „Caritas”; dzieci odwiedzają m.in. chorych i starszych w domach pomocy społecznej oraz domy dziecka. Najbardziej potrzebującym pomaga też Parafialny Zespół Caritas, który prowadzi punkt przyjmowania rzeczy używanych i organizuje akcje rozdawania żywności najuboższym.

Ponadto w parafii działa Akcja Katolicka, Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, chór parafialny oraz zespoły synodalne. Parafia organizuje także cieszące się liczną frekwencją pielgrzymki autokarowe do różnych sanktuariów w Polsce.

Mieszkańcy osiedla szczególnie proszą o wstawiennictwo świętych Aniołów Stróżów. W każdy poniedziałek podczas rannej i wieczornej Eucharystrii wierni odmawiają nowennę wstawienniczą. Również po każdej Mszy św. odmawiają modlitwę Leona XIII do św. Michała Archanioła. – Gdy abp Jerzy Stroba zapytał mnie, pod jakim wezwaniem ma być nowa parafia, pierwsza moja myśl pobiegła w kierunku Aniołów Stróżów. Warto mieć takich świętych opiekunów, którzy dbają o naszą parafię i całe osiedle. Chciałbym, aby kult jeszcze bardziej się w naszej parafii rozwinął – podkreśla ks. proboszcz.

Ks. kanonik Witold Parecki, wyświęcony na kapłana w 1979 roku. – Świadectwa moich parafian potwierdzają błogosławione działanie św. Aniołów Stróżów. Chciałbym podziękować im za życzliwość, wszelką ofiarność i bezinteresowność wobec naszej wspólnoty i mojej osoby oraz wszystkich pracujących tutaj kapłanów.


Za tydzień przedstawimy parafię pw. Najświętszego Serca Jezusa w Bojanowie Poznańskim

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki