Logo Przewdonik Katolicki

Pod opieką Maryi Zwycięskiej

Hubert Kubica
Fot.

Mieszkańcy os. Zwycięstwa w Poznaniu mają swoją szczególną patronkę i orędowniczkę u Boga. To Matka Boska Zwycięska, pod której wezwaniem jest położona w centrum osiedla parafia. To jedna z ostatnich parafii w Poznaniu, której kościół na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był od początku do końca budowany przez jej mieszkańców. Wspólna praca pomagała...

Mieszkańcy os. Zwycięstwa w Poznaniu mają swoją szczególną patronkę i orędowniczkę u Boga. To Matka Boska Zwycięska, pod której wezwaniem jest położona w centrum osiedla parafia.

To jedna z ostatnich parafii w Poznaniu, której kościół na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był od początku do końca budowany przez jej mieszkańców. Wspólna praca pomagała we wzajemnym poznawaniu się, integracji i powstawaniu wspólnoty. Panowała radosna atmosfera tworzenia miejsca ważnego, które będzie służyć parafianom przez wiele lat. Dziś widzimy efekt tej pracy; w sercu ośmiotysięcznego osiedla stoi piękny kościół będący centrum życia duchowego mieszkańców.

Potrzeba parafii
Os. Zwycięstwa pierwotnie należało do parafii św. St. Kostki na Winiarach. Właśnie w tej parafii 1 lipca 1983 roku ks. Zbigniew Orłowski został wikariuszem i otrzymał niełatwe zadanie budowy nowego kościoła na os. Zwycięstwa. Okazało się, że teren, gdzie miała powstać świątynia, zajęty jest przez ówczesny kombinat budowlany „Poznań – Północ”. Na szczęście jego dyrektor zgodził się odstąpić niewielki kawałek działki, na którym wybudowano kaplicę. 1 lipca 1984 roku poświęcił ją i odprawił pierwszą Mszę św. abp Jerzy Stroba.

– Mieszkańcy bardzo chcieli utworzenia parafii. Trudno im było prowadzić dzieci na religię do dalekiej parafii na Winiarach, nie mówiąc już o uczestnictwie w nabożeństwach i niedzielnej Eucharystii. Poza tym parafia była jedynym miejscem integrującym wówczas mieszkańców osiedla – wspomina ks. proboszcz Zbigniew Orłowski.

1 listopada 1985 roku nowa parafia została erygowana, a w grudniu 1987 roku kombinat zwolnił kolejną część działki, na której można już było stawiać kościół. Budowa trwała sześć lat. 12 września 1995 roku w dniu parafialnego odpustu abp Jerzy Stroba dokonał konsekracji nowej świątyni.

Nadzieja w najmłodszych
Tak jak w większości parafii winogradzkich, również na os. Zwycięstwa przeważają ludzie starsi, emeryci, których dzieci już się usamodzielniły i wyprowadziły. Dlatego liczba osób zamieszkujących na osiedlu spadła z 10,5 tys. do 8,5 tys. – Dwadzieścia lat temu mieliśmy trzy salki katechetyczne, a dzieci było 1700. Nauka religii trwała cały dzień od godz. 7 do 22. Dziś dzieci jest tylko 300 – podkreśla ks. proboszcz.

Ta nieliczna garstka maluchów jest oczkiem w głowie całej wspólnoty parafialnej. – Staramy się szczególnie dbać o ich rozwój duchowy. Chcemy przekazać im wiarę, aby wyrosły na dobrych katolików – dodaje ks. proboszcz.

Dzięki szczególnemu zaangażowaniu pań katechetek dzieci pogłębiają swoją więź z Bogiem, uczestnicząc w wielu różnych grupach m.in. w „Krucjacie Eucharystycznej”, „Żywym Różańcu Dzieci” oraz w dziecięcej grupie liturgicznej.

Dzieci nie tylko się modlą, ale także uczą pracować i pomagać innym. Np. w osiedlowym Gimnazjum nr 7 działa szkolne koło Caritas. Grupka uczniów jeździ do jadłodajni przy ul. Niegolewskich, gdzie jako wolontariusze pomagają w kuchni przy wydawaniu posiłków i zmywaniu. Odwiedzają też chorych, roznosząc świąteczne paczki. Organizowane są również wyjazdy turystyczne, np. ks. proboszcz był z dziećmi w Tatrach.

Codziennie po południu dzieci i młodzież z działającego prężnie Duszpasterstwa Młodych spędzają aktywnie czas w świetlicy parafialnej w podziemiu kościoła. Pod opieką wolontariuszy grają w bilard, szachy i ping-ponga, a także udzielane są im darmowe korepetycje.

Minigolf przy kościele
Po rozebraniu starej kaplicy zastanawiano się, jak wykorzystać miejsce i fundament, który po niej pozostał. – Niektórzy chcieli postawić tu kort tenisowy, ale nie zgodziłem się, bo korzystałyby tylko dwie osoby. Dlatego postanowiłem zbudować pole do minigolfa, z którego może naraz korzystać kilkanaście osób; nie tylko dzieci i młodzież, ale również starsi. Dodatkowo powstało też boisko do badmintona – opowiada ks. proboszcz.

Jest to najprawdopodobniej jedyne boisko minigolfa przy parafii w Polsce. Powstało dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania i Samorządowej Rady Os. Zwycięstwa. 12 września 2005 roku poświęcił je abp Stanisław Gądecki. – Organizujemy turnieje dla dzieci i rodzin z parafii winogradzkich. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe dyplomy. Przyjeżdża też sporo grup z innych części miasta – mówi ks. proboszcz.

Radość z powołań
Życie parafii ożywiają grupy duszpasterskie. Prężny jest Żywy Różaniec i Straż Honorowa Pana Jezusa. Działa też Klub Seniora, Akcja Katolicka i Czciciele Bożego Miłosierdzia. Warto również podkreślić działalność parafialnej Caritas, która korzysta z życzliwości spółdzielni i użycza pomieszczenia, a w jednym z bloków prowadzi punkt przyjmowania i wydawania odzieży. Panie z Caritasu regularnie odwiedzają też chorych, których jest blisko 60.

Dumą parafii są powołania do życia konsekrowanego. Z parafii wyszło pięciu kapłanów i dwie siostry zakonne. Obecnie w ASD jest kleryk, który ukończył piąty rok nauki.

– Korzystając z okazji, chciałbym szczególnie podziękować osobom, które swoim zaangażowaniem w grupach parafialnych przyczyniają się do jeszcze większego scalenia naszej wspólnoty. Dziękuję też wszystkim mieszkańcom osiedla za troskę o parafię w wymiarze duchowym i materialnym – podkreśla ks. proboszcz.

Za tydzień przedstawimy parafię pw. o. Pio na Strzeszynie Greckim i os. Literackim

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki