Logo Przewdonik Katolicki

Neonaziści w parlamencie

PK
Fot.

Nieoczekiwanym rezultatem zakończyły się wybory do lokalnego parlamentu w graniczącej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Po raz pierwszy w powojennej historii tego regionu do landtagu wejdą bowiem deputowani skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). Zdobyli oni 7,3 proc. głosów i wprowadzili do lokalnego parlamentu pięciu deputowanych. W ten sposób Meklemburgia...

Nieoczekiwanym rezultatem zakończyły się wybory do lokalnego parlamentu w graniczącej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Po raz pierwszy w powojennej historii tego regionu do landtagu wejdą bowiem deputowani skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). Zdobyli oni 7,3 proc. głosów i wprowadzili do lokalnego parlamentu pięciu deputowanych. W ten sposób Meklemburgia stała się drugim po Saksonii landem, w którym neofaszyści z NPD będą zasiadać w ławach parlamentarnych.

Największą siłą polityczną w regionie pozostaną nadal socjaldemokraci z SPD, którzy zdobyli 30,2 proc. głosów. Ich największy rywal, CDU, uzyskał 28,8 proc. poparcia. Na postkomunistyczną PDS – dotychczasowego partnera koalicyjnego SPD – głosowało 18 proc. wyborców.

Meklemburgia to najbiedniejszy region Niemiec, z najwyższym prawie 20 proc. poziomem bezrobocia. Właśnie w Meklemburgii swój okręg wyborczy ma niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki