Góra Krzyża

Od siedmiu lat wierni diecezji kaliskiej spotykają się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, Kobylej Górze pod Ostrzeszowem, w Niedzielę Palmową oraz z okazji święta Podwyższenia Krzyża. Tegoroczne spotkanie w niedzielę 17 września zgromadziło blisko 2 tys. pielgrzymów.



W spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim pielgrzymi 369. Kaliskiej i 15. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na...
Czyta się kilka minut

Od siedmiu lat wierni diecezji kaliskiej spotykają się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, Kobylej Górze pod Ostrzeszowem, w Niedzielę Palmową oraz z okazji święta Podwyższenia Krzyża. Tegoroczne spotkanie w niedzielę 17 września zgromadziło blisko 2 tys. pielgrzymów.

W spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim pielgrzymi 369. Kaliskiej i 15. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z ks. Bogumiłem Kempą, ojcem duchowym i ks. Robertem Lewandowskim, kierownikiem pielgrzymki, którzy przybyli pod krzyż, niosąc obraz towarzyszący im podczas wędrówki na Jasną Górę. Uroczystość pod hasłem: „Miej Miłosierdzie dla nas” rozpoczęła się przy Samotni, Ośrodku Duchowości. Stąd pielgrzymkowy orszak wyruszył pod krzyż, gdzie w godzinę śmierci Chrystusa odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Przyzywanie Bożego Miłosierdzia

Następnie odprawiona została Msza św. z udziałem św. Faustyny Kowalskiej w znaku relikwii. Eucharystię w intencji całej diecezji celebrował bp Stanisław Napierała, wskazując w homilii na wagę Bożego Miłosierdzia w życiu każdego człowieka: – Jezus Chrystus schodzi z krzyża do człowieka dźwigającego własny krzyż. Wchodzi we wszystkie przestrzenie cierpienia, aby człowiek w każdej chwili zauważył dobre oczy i kochające oblicze Jezusa i usłyszał: „Nie bój się, nie jesteś sam”. Wtedy następuje zjednoczenie Jezusa z człowiekiem i wszystko, co składa się na człowieczy krzyż, staje się drogą człowieka do Boga – mówił ksiądz biskup.

Początek diecezjalnej tradycji

Pierwsze spotkanie młodzieży na „Górze Krzyża” odbyło się w roku 2000. Wówczas bp Stanisław Napierała poświęcił krzyż, zaś kilka lat później uczynił to samo z Dzwonem Jana Pawła II, którego dźwięk rozbrzmiewa każdego dnia w Godzinie Miłosierdzia. Od tamtej pory diecezjanie coraz liczniej pielgrzymują pod Krzyż Jubileuszowy na Kobylą Górę, gdzie znajdują spokój, a niejednokrotnie ukojenie w cierpieniu oraz nadzieję.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 41/2006