Logo Przewdonik Katolicki

Góra Krzyża

Anna Płotek
Fot.

Od siedmiu lat wierni diecezji kaliskiej spotykają się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, Kobylej Górze pod Ostrzeszowem, w Niedzielę Palmową oraz z okazji święta Podwyższenia Krzyża. Tegoroczne spotkanie w niedzielę 17 września zgromadziło blisko 2 tys. pielgrzymów. W spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim pielgrzymi 369. Kaliskiej i 15. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na...

Od siedmiu lat wierni diecezji kaliskiej spotykają się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, Kobylej Górze pod Ostrzeszowem, w Niedzielę Palmową oraz z okazji święta Podwyższenia Krzyża. Tegoroczne spotkanie w niedzielę 17 września zgromadziło blisko 2 tys. pielgrzymów.

W spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim pielgrzymi 369. Kaliskiej i 15. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z ks. Bogumiłem Kempą, ojcem duchowym i ks. Robertem Lewandowskim, kierownikiem pielgrzymki, którzy przybyli pod krzyż, niosąc obraz towarzyszący im podczas wędrówki na Jasną Górę. Uroczystość pod hasłem: „Miej Miłosierdzie dla nas” rozpoczęła się przy Samotni, Ośrodku Duchowości. Stąd pielgrzymkowy orszak wyruszył pod krzyż, gdzie w godzinę śmierci Chrystusa odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Przyzywanie Bożego Miłosierdzia
Następnie odprawiona została Msza św. z udziałem św. Faustyny Kowalskiej w znaku relikwii. Eucharystię w intencji całej diecezji celebrował bp Stanisław Napierała, wskazując w homilii na wagę Bożego Miłosierdzia w życiu każdego człowieka: – Jezus Chrystus schodzi z krzyża do człowieka dźwigającego własny krzyż. Wchodzi we wszystkie przestrzenie cierpienia, aby człowiek w każdej chwili zauważył dobre oczy i kochające oblicze Jezusa i usłyszał: „Nie bój się, nie jesteś sam”. Wtedy następuje zjednoczenie Jezusa z człowiekiem i wszystko, co składa się na człowieczy krzyż, staje się drogą człowieka do Boga – mówił ksiądz biskup.

Początek diecezjalnej tradycji
Pierwsze spotkanie młodzieży na „Górze Krzyża” odbyło się w roku 2000. Wówczas bp Stanisław Napierała poświęcił krzyż, zaś kilka lat później uczynił to samo z Dzwonem Jana Pawła II, którego dźwięk rozbrzmiewa każdego dnia w Godzinie Miłosierdzia. Od tamtej pory diecezjanie coraz liczniej pielgrzymują pod Krzyż Jubileuszowy na Kobylą Górę, gdzie znajdują spokój, a niejednokrotnie ukojenie w cierpieniu oraz nadzieję.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki