Logo Przewdonik Katolicki

120 lat Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego

Agnieszka Góra
Fot.

9 września w Auli im. Jana Pawła II WSHE przy ul. Piwnej 3 odbyły się obchody jubileuszu WTW. Uczestniczyli w nich członkowie władz Włocławka, byli i obecni zawodnicy, trenerzy i liczni goście. Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie jest najstarszym na Kujawach klubem sportowym. Pierwsze walne zebranie WTW odbyło się 14 listopada 1886 r. Wyłoniono wówczas zarząd w składzie: Walerian...

9 września w Auli im. Jana Pawła II WSHE przy ul. Piwnej 3 odbyły się obchody jubileuszu WTW. Uczestniczyli w nich członkowie władz Włocławka, byli i obecni zawodnicy, trenerzy i liczni goście.

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie jest najstarszym na Kujawach klubem sportowym. Pierwsze walne zebranie WTW odbyło się 14 listopada 1886 r. Wyłoniono wówczas zarząd w składzie: Walerian Ehrenkrentz (prezes), Józef Danilewicz (wiceprezes), Wawrzyniec Pudrzyński (skarbnik). Jan N. Kochanowicz został naczelnikiem przystani. Z początkiem 1887 r. siedzibą WTW był lokal w domu przy ul. Bulwarowej; w 1894 r. nastąpiła przeprowadzka do lokalu w domu przy ul. Łęgskiej 77. Pierwsze we Włocławku regaty na Wiśle odbyły się jesienią 1887 r.

Dla działającego pod zaborem rosyjskim towarzystwa sprawą najwyższej wagi było nie tylko propagowanie kultury fizycznej, ale i działalność służąca krzewieniu ducha patriotycznego. Zaborcy traktowali nieufnie każdy przejaw pracy społecznej, tym większym sukcesem było powstanie WTW. Jego największy rozkwit przypada na lata 1921-46 (z przerwą na lata wojny). Prezesem był wtedy Jerzy Zygmunt Bojańczyk, postać bardzo zasłużona dla Włocławka – 9 września na jego grobie, jak też na grobach działaczy i wioślarzy, złożyli kwiaty członkowie WTW i władz miejskich.

W grudniu 1919 r. powstał Polski Związek Towarzystw Wioślarskich; WTW wstąpiło w jego szeregi. W 1928 r. przy ul. Piwnej 3, przy ujściu Zgłowiączki, została zbudowana nowoczesna siedziba WTW. Stale rozrastała się baza sprzętu, przybywało zawodników. Podczas wojny z obiektu i sprzętu korzystali oficerowie niemieccy. Miało to o tyle dobry skutek, że część sprzętu ocalała. Najgorsze, że Niemcy wywieźli i zapewne zniszczyli dokumentację WTW, pamiątki i trofea sportowe.

W grudniu 1945 r. prezesem towarzystwa został znów Jerzy Z. Bojańczyk. W skład zarządu weszli też Zygmunt Błędowski, Władysław Michalski i Wacław Corde. Naczelnik przystani, Seweryn Paczkowski, był również trenerem. Wskutek przemian ustrojowych WTW nękane było polityką władz, którym nie w smak były dawne zasługi WTW dla sprawy niepodległościowej. Postrzegały WTW jako elitarne, niechętne wzorowaniu się na modelu sportu radzieckiego.

21 października 1947 r. zmarł Jerzy Bojańczyk. Jego śmierć była ciosem dla WTW, które w sierpniu 1949 r., nie mogąc dłużej znieść presji władz, przystąpiło do Ogólnopolskiego Pionu Sportowego „Związkowiec”.

W latach 60. doszło do ożywienia wioślarstwa włocławskiego, głównie za sprawą trenera Tadeusza Gawrysiaka, wychowawcy takich zawodników, jak m.in.: Bogdan Piątek, Grzegorz Dudziński, Krzysztof Gabryelewicz, Marek Dudziński, Andrzej Peszyński – wszyscy byli medalistami mistrzostw Polski; Gabryelewicz reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w Lucernie.

Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie zostało reaktywowane w lutym 1987 r., staraniem Jana Kosińskiego. Obecny trener, Krzysztof Gawrylewicz, mówi, że „jubilat trzyma się mocno, ale jego życie codzienne nie jest usłane różami”. Nie brakuje osób chętnych do uprawiania wioślarstwa, lecz brakuje możliwości opieki nad nimi. – W roku jubileuszu zawodniczki WTW zdobyły złote medale w dwójkach bez sterniczki mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. W mistrzostwach świata do 23 lat w Hazewinkel Kinga Kantorska i Magdalena Madziewicz płynęły w czwórce bez sterniczki; zdobyły brązowy medal. Kinga Mikołajczyk i Marta Liniarska reprezentowały Polskę w mistrzostwach świata juniorek i wygrały finał B. W Amsterdamie startował też Paweł Lewandowski – w czwórce ze sternikiem; osada przypłynęła jako szósta. Magdalena Madziewicz nie dość, że uzyskuje dobre wyniki w sporcie, to jednocześnie studiuje na prestiżowym uniwersytecie w USA – opowiada trener Gawrylewicz.

Dodajmy, że WTW prowadzi sekcję młodzików, juniorów i seniorów oraz sekcję wioślarską dla dzieci niepełnosprawnych. Towarzystwo ma podobno dostać nową siedzibę: środki finansowe władze miasta chcą uzyskać z Unii Europejskiej. Podczas jubileuszowych obchodów towarzystwo zostało uhonorowane złotym medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Za zasługi dla ruchu olimpijskiego”. Brązowe medale PKOl otrzymali: Krzysztof Gabryelewicz, Tadeusz Gawrysiak, Krzysztof Gemeinert, Marek Stelmasik, Ryszard Tomczewski i Janusz Zaborowicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki