Logo Przewdonik Katolicki

Z perspektywy stulecia

Marcin Makohoński
Fot.

W ubiegłą niedzielę 27 sierpnia mieszkańcy parafii pw. św. Doroty w Rogowie obchodzili 100-lecie konsekracji swojego kościoła. Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył abp Henryk Muszyński. Parafia pw. św. Doroty w Rogowie powstała w II poł. XIII wieku. Wtedy też zbudowano tam pierwszy kościół. Jak podają parafialne kroniki, nosił on wezwanie św. Michała Archanioła. ...

W ubiegłą niedzielę 27 sierpnia mieszkańcy parafii pw. św. Doroty w Rogowie obchodzili 100-lecie konsekracji swojego kościoła. Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył abp Henryk Muszyński.

Parafia pw. św. Doroty w Rogowie powstała w II poł. XIII wieku. Wtedy też zbudowano tam pierwszy kościół. Jak podają parafialne kroniki, nosił on wezwanie św. Michała Archanioła. – Na początku XIX wieku drewniana świątynia musiała zostać rozebrana z powodu złego stanu jej konstrukcji – przypomniał podczas niedzielnej uroczystości ks. kan. Zenon Starszak, proboszcz parafii w Rogowie. – Budowy murowanej świątyni podjął się właściciel dóbr rogowskich, Józef Korytowski. Dzieło to ukończono w 1828 roku. W 1869 roku dekretem Stolicy Apostolskiej patronką rogowskiego kościoła ustanowiono św. Dorotę. 26 sierpnia 1906 r. miała miejsce konsekracja kościoła, której dokonał bp Antoni Andrzejewicz.

Wspominając historię parafii w Rogowie, warto też wspomnieć, iż w 1935 roku przybył tam w charakterze wikariusza ks. neoprezbiter Marian Skrzypczak, urodzony w pobliskim Janowcu. Ten kapłan męczennik, zamordowany w październiku 1939 roku w Płonkowie i beatyfikowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 roku, posługiwał w Rogowie przez rok. – Jego obecność, praca duszpasterska i modlitwa w tym kościele są dla nas zobowiązaniem, dziedzictwem i nadzieją na jego wstawiennictwo za nas – mówił podczas uroczystości ks. kan. Zenon Starszak.

Pamięć o przeszłości
Do jubileuszu 100-lecia konsekracji świątyni mieszkańcy parafii w Rogowie przygotowywali się przez misje święte, które w dniach 20-26 sierpnia br. głosił ks. Piotr Pietrzyk MSF, kustosz sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej. W ich trakcie wierni słuchali nauk misyjnych, uczestniczyli w codziennej Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu. Rekolekcje zakończyły się w przeddzień głównych uroczystości adoracją nowego krzyża misyjnego, który został postawiony przy parafialnej świątyni.

W jubileuszowej Mszy św., której przewodniczył abp Henryk Muszyński, uczestniczyli księża z dekanatu Rogowo oraz licznie przybyli wierni. Na początku Eucharystii przypomniano historię parafii oraz kościoła. Do przeszłości nawiązywał również w słowie Bożym arcybiskup gnieźnieński. – Ojciec Święty Jan Paweł II wskazywał nam, że każdy jubileusz wpisany jest w zbawczy plan Boga i ma bardzo określony sens – mówił abp Muszyński. – Z perspektywy stulecia, w które wpisane są dzieje tej świątyni, widać bardzo wyraźnie, ile w tym czasie było znaków obecności Boga, Jego działania, miłości i łaski. Śladem naszych przodków podejmujemy więc pamięć o przeszłości. Bo owa pamięć jest jednym z istotnych znamion tożsamości każdej wspólnoty. Tę pamięć musimy kontynuować, a zwłaszcza to, co w niej jest święte.

Kontynuacją jubileuszowych uroczystości była Msza św. sprawowana w poniedziałkowy wieczór (28 sierpnia) w rogowskiej świątyni, którą koncelebrowali kapłani posługujący tu w ciągu minionych 50 lat.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki