Logo Przewdonik Katolicki

Spotkania u stóp Licheńskiej Madonny

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Anonimowi alkoholicy, narkomani, palacze, hazardziści i uzależnieni od chorej miłości spotkali się w ostatnim tygodniu lipca u stóp Matki Boskiej Licheńskiej, by dziękować za pomoc w walce z wyniszczającymi ich nałogami. Na 14. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych do sanktuarium maryjnego w Licheniu przyjechało prawie 20 tysięcy osób z Polski i zagranicy. Wśród...

Anonimowi alkoholicy, narkomani, palacze, hazardziści i uzależnieni od chorej miłości spotkali się w ostatnim tygodniu lipca u stóp Matki Boskiej Licheńskiej, by dziękować za pomoc w walce z wyniszczającymi ich nałogami. Na 14. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych do sanktuarium maryjnego w Licheniu przyjechało prawie 20 tysięcy osób z Polski i zagranicy.

Wśród uzależnionych najwięcej było anonimowych alkoholików. – Od 14 lat przyjeżdżam do sanktuarium dziękować Bogu za żonę, która mimo piekła, jakie jej zgotowałem, nie odwróciła się ode mnie; za dzieci, które nie wyparły się ojca alkoholika, i za to, że nie przepiłem wiary. Dzięki temu po kilkudziesięciu latach nałogowego picia zdołałem się podźwignąć i rozpocząć nowe życie. A nie było łatwo, bo naprawdę kochałem alkohol – opowiadał jeden z uzależnionych.

W sobotę 29 lipca od samego rana uzależnieni mieli możliwość indywidualnie porozmawiać z terapeutami. Od godz. 19 w sobotę aż do niedzielnego poranka w różnych częściach sanktuarium spotykali się na kilkugodzinnych mityngach. Przez całą noc w konfesjonałach czuwali księża.

Szczególnie uroczystym momentem Spotkań była Msza św. odprawiona o północy w bazylice mniejszej. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki. Wygłosił on również homilię. – To wasze tutaj pielgrzymowanie stało się już swoistą tradycją. Przybywacie tu, bo wierzycie, że tak jak każda ziemska matka, tak i Maryja chce w tych zmaganiach wam towarzyszyć swoją dyskretną obecnością i pomocą. Ją przecież nazywamy Wspomożycielką Wiernych, Pocieszycielką Strapionych, Stolicą Mądrości i Oblubienicą Ducha Świętego. Tej pomocy, mądrości i światła Ducha Świętego wszyscy potrzebujemy, zwłaszcza wtedy, gdy musimy toczyć walkę z tym, co nie jest dobre, a co zadomowiło się w naszych sercach. Dobrze więc się stało, że jesteśmy tutaj razem tak licznie u Maryi, Matki dobrej rady i Matki nadziei. Przybywamy dzisiaj tak licznie tu, do tronu Matki Boskiej Licheńskiej, bo doświadczamy tu stale jej pomocy. Inaczej by nas tu nie było – mówił biskup.

Licheńskie Spotkania Trzeźwościowe zakończyły się 30 lipca rano Mszą św. przed Cudownym Obrazem w bazylice mniejszej.

Na uroczystości pojawili się m.in.: wiceprowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów ks. Eugeniusz Zarzeczny, starosta koniński Stefan Dziamara i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym Elżbieta Sroczyńska.

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Trzeźwościowych było Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Centrum powstało sześć lat temu jako dar dla Sługi Bożego Jana Pawła II. Podczas swojej pielgrzymki do Matki Boskiej Licheńskiej w 1999 r. Ojciec Święty zaapelował do Zgromadzenia Księży Marianów, które od prawie 60. lat opiekuje się licheńskim sanktuarium, by zajęło się osobami uzależnionymi. W odpowiedzi na papieski apel marianie, w rok po wizycie Papieża w Licheniu, otworzyli centrum pomocy. W ciągu sześciu lat odwiedziło je ponad 20 tysięcy osób.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki