Logo Przewdonik Katolicki

U werbistów

Adam Gajewski
Fot.

Szlaki jednego dnia to nasze propozycje krótkich, ale bardzo ciekawych wyjazdów, które może podjąć w zasadzie każdy. Na nas wywarły duże wrażenie. Nie zawsze będą to punkty z diecezjalnej mapy. Podróżując do Gdańska, czy to samochodem, czy też koleją, mijamy Laskowice Pomorskie, miejscowość, z którą w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku mocno związało...

„Szlaki jednego dnia” to nasze propozycje krótkich, ale bardzo ciekawych wyjazdów, które może podjąć w zasadzie każdy. Na nas wywarły duże wrażenie. Nie zawsze będą to punkty z diecezjalnej mapy.

Podróżując do Gdańska, czy to samochodem, czy też koleją, mijamy Laskowice Pomorskie, miejscowość, z którą w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku mocno związało się Zgromadzenie Misjonarzy Werbistów (Zgromadzenie Słowa Bożego), tworząc tu dom rekolekcyjny. Posługę zgromadzenia, pracę misjonarzy przybliża z pewnością ciekawe muzeum misyjno-etnograficzne.

Ojciec Tadeusz Marzec SVD, który od lat głosi Dobrą Nowinę ludom Amazonii, podkreśla znaczenie podobnych miejsc: – Werbiści starają się, aby przy każdej ich polskiej placówce działała izba muzealna, która pomaga pojąć ważność ewangelizacji na krańcach globu, przybliża kulturę i problemy innych narodów, szczepów, państw. Nasze główne muzeum znajduje się w Pieniężnie, a jego filie, poza Laskowicami, są między innymi w Górnej Grupie, Nysie, Chludowie... – mówi misjonarz. Sam stara się wzbogacać zbiory, pozyskując eksponaty. – Przywiozłem niegdyś dwie indiańskie maski rytualne oraz specjalne obrzędowe grzechotki, przywiązywane do nóg. Różnie wygląda sprawa „zdobywania” takich przedmiotów. Wierzenia niektórych ludów wymagają niekiedy, aby kultowe sprzęty były wykorzystywane tylko raz. Potem się je wyrzuca, niszczy. Korzystałem i z takiej okazji – objaśnia rozmówca.

Sztuka z sacrum
Misyjne muzealnictwo działa często na zasadzie zestawienia – oglądamy wyroby materialne danej kultury, najpierw pogańskie, a potem te, na których uwidacznia się chrystianizacja. Chwałę Chrystusa głosi się środkami znanymi od wieków – w Laskowicach znajdziemy choćby indonezyjski portret Jezusa sporządzony na koziej skórze – To karta świąteczna – dowiaduję się od muzealnej przewodniczki, Ireny Błachowicz. Inne eksponaty potrafią być równie zaskakujące.

Obejrzyj zbiory, pokrzep ciało, pokrzep ducha...

Laskowicka ekspozycja misyjno-etnograficzna udostępniana jest zwiedzającym każdego dnia tygodnia z wyjątkiem poniedziałków, w godz. od 9 do 11 i od 15 do 17, w niedzielę wyłącznie w godz. od 11 do 13. Różnorakie łakocie serwuje gościom kawiarenka, stylizowana na chińską.

Pokrzepieniem dla ducha są zaś nauki głoszone w domu rekolekcyjnym. W najbliższym czasie misjonarze werbiści zapraszają na nie księży, Przyjaciół Misji, pracowników służby zdrowia... Szczegółowych informacji szukajmy w witrynie internetowej http://www.werbisci-laskowice.org lub pod numerem telefonu (0-52) 330-73-00.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki