Logo Przewdonik Katolicki

Parafia ojca Kolbego

Błażej Tobolski
Fot.

14 sierpnia Kościół wspomina w liturgii św. Maksymiliana Marię Kolbego, kapłana i męczennika, który poniósł śmierć w czasie II wojny światowej. Zapewne znamy postać tego świętego, ale nie każdy wie, iż pierwsza parafia w Polsce pod jego wezwaniem powstała na terenie archidiecezji poznańskiej, w Luboniu-Lasku k. Poznania. Początki parafii były bardzo trudne, gdyż władze PRL...

14 sierpnia Kościół wspomina w liturgii św. Maksymiliana Marię Kolbego, kapłana i męczennika, który poniósł śmierć w czasie II wojny światowej. Zapewne znamy postać tego świętego, ale nie każdy wie, iż pierwsza parafia w Polsce pod jego wezwaniem powstała na terenie archidiecezji poznańskiej, w Luboniu-Lasku k. Poznania.

Początki parafii były bardzo trudne, gdyż władze PRL nie pozwalały na jej utworzenie. Dawna wieś Lasek należała do parafii pw. św. Floriana w Wirach, więc jej mieszkańcy mieli do kościoła spory kawałek drogi. Aby zapewnić im odpowiednią opiekę duszpasterską, należało podjąć starania o wydzielenie odrębnej parafii.

W 1972 r. powstał tu Ośrodek Duszpasterski, niezaakceptowany przez władze, z których nakazu zburzono nawet barak, mający służyć jako tymczasowe miejsce modlitwy dla tutejszych mieszkańców.

– W stojącym tu wtedy budynku odbywała się katechizacja, a Msze św. były odprawiane w prywatnych domach. Początkowo jego patronem był jeszcze Sługa Boży Maksymilian Maria Kolbe, zbliżała się bowiem jego beatyfikacja. Zresztą ks. prałat Antoni Warzbiński, ówczesny proboszcz w Wirach, starając się o utworzenie nowej parafii i zbudowanie dla niej kościoła, miał w pamięci podobne dzieło tworzenia świątyni w Niepokalanowie przez ojca Kolbego. Stąd ten kapłan i męczennik został również patronem naszego kościoła – mówi ks. Józef Majchrzak, który od siedmiu lat pełni w Luboniu-Lasku posługę proboszcza.

W 1975 r. została w końcu utworzona samodzielna parafia, w której probostwo objął ks. Marian Mikołajczak. Kaplica, stojąca do dziś przy ul. Sobieskiego w Luboniu-Lasku, była od tego czasu sukcesywnie rozbudowywana, stosownie do potrzeb i możliwości parafii.

– Ponieważ jest ona zdecydowanie zbyt mała dla naszej wspólnoty, w 1999 r. podjęliśmy decyzję o budowie obok niej nowego kościoła oraz domu parafialnego – dodaje obecny ks. proboszcz.

Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkanin, oddawał szczególną cześć Najświętszej Dziewicy, z której kultem związane jest założone przez niego Rycerstwo Niepokalanej. Zmarł w obozie koncentracyjnym, oddając dobrowolnie życie w zamian za życie innego więźnia. Sanktuarium świętego, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1982 r., znajduje się w Niepokalanowie k. Warszawy, gdzie przed wojną założył on klasztor i Małe Seminarium Misyjne.

Uroczystości odpustowe:

12 sierpnia (sobota)
godz. 21 – Apel Jasnogórski przy figurze Matki Bożej

13 sierpnia (niedziela)
godz. 12 – Suma odpustowa

14 sierpnia (poniedziałek) – wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego
Msze św. o godz. 8 i 18
W niedzielę i poniedziałek wszystkie Msze św. poprzedzone są wspólną modlitwą różańcową

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki