Logo Przewdonik Katolicki

Nie potrzebują lekarza zdrowi

Agnieszka Góra
Fot.

Sierpień obchodzimy w Polsce jako miesiąc trzeźwości. Czym jest trzeźwość? To nie tylko powstrzymywanie się od spożywania alkoholu bądź ograniczenie jego spożywania; trzeźwość to styl życia, postawa człowieka, w której trzeźwe są jego zachowania i myśli. Przy czym trzeźwe tzn. odpowiedzialne i dojrzałe. Amerykański socjolog Norman Denzin dowodzi, że uzależnienie...

Sierpień obchodzimy w Polsce jako miesiąc trzeźwości. Czym jest trzeźwość? To nie tylko powstrzymywanie się od spożywania alkoholu bądź ograniczenie jego spożywania; trzeźwość to styl życia, postawa człowieka, w której trzeźwe są jego zachowania i myśli. Przy czym trzeźwe – tzn. odpowiedzialne i dojrzałe.

Amerykański socjolog Norman Denzin dowodzi, że uzależnienie od alkoholu jest takim sposobem istnienia na świecie, kiedy człowiek „umieszcza alkohol pomiędzy sobą a światem, z którym musi się na co dzień zmagać”. Jest zatem oczywiste, że trzeźwość jest takim sposobem na życie, kiedy między moim życiem a światem nie ma alkoholu.

Alkoholizm stanowi zagrożenie dla podstaw człowieczeństwa; człowiek niszczy własne życie i jednocześnie życie swych najbliższych. Nie od dziś wiadomo, że uzależnienie od alkoholu powoduje m.in. zanik uczuć wyższych, instynktu samozachowawczego, perspektywicznego myślenia, niszczy postawy społeczne. Choroba alkoholowa degraduje człowieka.
Cnota trzeźwości należy do podstawowych wartości ludzkich; jest ona także cnotą teologiczną, gdyż brak trzeźwości uniemożliwia realizację chrześcijańskiego powołania. O trzeźwość Polaków bardzo zabiegał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, upatrując w chorobie alkoholowej poważne zagrożenie dla bytu państwa, kondycji narodu.

W artykule „Nowe przesłanie nadziei. Podręcznik duszpasterstwa trzeźwości” ks. Marek Dziewiecki pisze, że „cnota trzeźwości oznacza abstynencję lub spożywanie alkoholu w symbolicznych ilościach. Interpretując biblijne wypowiedzi na temat cnoty trzeźwości i spożywania alkoholu, trzeba pamiętać, że Pismo Święte nie zna mocnych napojów alkoholowych. Wino spożywano zwykle z wodą, ponadto istniała gradacja win. Po mocniejszym podawano słabsze, aby nie dopuszczać do upijania się. Cnota trzeźwości nie wyklucza zatem umiarkowanego picia”.

Są oczywiście sytuacje – na co zwraca uwagę ks. Dziewiecki w dalszej części publikacji – kiedy trzeźwość oznacza całkowitą abstynencję. Dotyczy to dzieci i młodzieży oraz zdrowiejących alkoholików. Dla tych ostatnich wszelki kontakt z alkoholem spowoduje niechybnie powrót do nałogowego picia.

Obecnie alkoholizm jest jedną z największych plag społecznych; chyba wszyscy znamy, z życia czy mediów, niezliczone przypadki maltretowania żon i dzieci, rozbitych rodzin, wypadków drogowych i wielu innych tragedii spowodowanych przez ludzi nadużywających alkoholu lub od niego uzależnionych.

We Włocławku trwa akcja „Czyste wakacje – nie ćpam, nie piję, nie palę”, organizowana przez Miejską Poradnię Terapii Uzależnień oraz Klub Abstynenta „Promień”. Od środy do soboty w godz. od 16 do 20 młodzież może spędzać czas w klubie „Promień” przy ul. Gałczyńskiego 9, wykorzystując go na zajęcia sportowe, zabawę z komputerem. Organizowane są konkursy oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

W każdą środę, od godz. 18 do 20, funkcjonuje anonimowy telefon zaufania dla młodzieży mającej jakikolwiek kłopot z uzależnieniami (054-234-11-43).

***

„Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami? On, usłyszawszy to, rzekł: Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mt 9,10-12). Chrystus Pan jest Lekarzem wszystkich dusz; nie odtrąca nikogo, kto z ufnością zwróci się do niego, pragnąc uleczenia z grzechów, zła, egoizmu i słabości.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki