Logo Przewdonik Katolicki

Złotowskie cmentarze

Adam Gajewski
Fot.

Szlaki jednego dnia to nasze propozycje krótkich, ale bardzo ciekawych wyjazdów wakacyjnych, które może podjąć w zasadzie każdy. Na nas wywarły duże wrażenie. Nie zawsze będą to punkty z diecezjalnej mapy. W ubiegłym roku zamieściliśmy list Czytelniczki ze Złotowa, opisującej z jak ciekawą spuścizną historyczną spotka się każdy, kto odwiedzi tutejsze nekropolie....

„Szlaki jednego dnia” to nasze propozycje krótkich, ale bardzo ciekawych wyjazdów wakacyjnych, które może podjąć w zasadzie każdy. Na nas wywarły duże wrażenie. Nie zawsze będą to punkty z diecezjalnej mapy.

W ubiegłym roku zamieściliśmy list Czytelniczki ze Złotowa, opisującej z jak ciekawą spuścizną historyczną spotka się każdy, kto odwiedzi tutejsze nekropolie. Pojechałem. Było warto.

*

W Złotowie wytyczono kilka miejsc wiecznego spoczynku – przy ulicy Staszica odnajdziemy cmentarze cywilne oraz kwaterę wojskową. Obeliski, pomniki, krzyże przypominają o burzliwych dziejach niegdyś przygranicznego miasta, dziejach pisanych w trzech językach: po polsku, niemiecku, rosyjsku… Próbuje się naprawić „wyrwy”, jakie w historycznej tożsamości uczyniono przed laty; „Miejsce to do roku 1947 stanowiło cmentarz ewangelicki, obecnie nieczynny. „USZANUJ” – apeluje tablica. W ilu miejscowościach naszego regionu nie znajdziemy nawet takiego śladu po zburzonych nekropoliach? W Złotowie wzniesiono jeszcze dwujęzyczny monument, zebrano ocalone nagrobki.

Wiele mówią mogiły cmentarza wojennego. W okolicznych walkach poległo aż 1117 polskich żołnierzy, 742 czerwonoarmistów. Ogromna ilość grobów niezidentyfikowanych. Krwawa ofiara, tragiczna tym bardziej, że w rezultacie miała przynieść kolejne zniewolenie. Jednak pamięć o niewinnie poległych trwa – na cmentarzu znajdziemy maleńkie krzyżyki, lichtarze, figurki; rodziny na własną rękę pragnęły uświęcić miejsca spoczynku swoich bliskich.

Jeżeli trasa wakacyjnego wyjazdu powiedzie nas do Złotowa, przystańmy na chwilę wśród starych mogił. To wzbogaca.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki