Logo Przewdonik Katolicki

„Dźwięki Północy 2006”, 28. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem

Natalia Budzyńska
Fot.

Dźwięki Północy 2006, 28. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Gdańsk, 3-5.08. Corocznie podczas Jarmarku Dominikańskiego odbywa się festiwal żywiołowej muzyki narodów zamieszkujących północną półkulę świata. W tym roku ważne miejsce zajmuje skandynawska muzyka folkowa. To właśnie Szwedzi w czasach, gdy wydawało się, że słuchana jest wyłącznie muzyka rockowa,...

„Dźwięki Północy 2006”, 28. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem
Gdańsk, 3-5.08.

Corocznie podczas Jarmarku Dominikańskiego odbywa się festiwal żywiołowej muzyki narodów zamieszkujących północną półkulę świata. W tym roku ważne miejsce zajmuje skandynawska muzyka folkowa. To właśnie Szwedzi w czasach, gdy wydawało się, że słuchana jest wyłącznie muzyka rockowa, zainicjowali program ożywienia swojej muzyki tradycyjnej. Było to trzydzieści lat temu. Wkrótce młodzi mieszkańcy Szwecji zaczęli grać, śpiewać i tańczyć tak jak ich przodkowie z wiosek, starając się jednak aranżować tę muzykę do współczesnych trendów.

Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie zespół Groupa, pionier nordyckiej sceny folkowej, zdobywca dwóch nagród Grammy. Mówią o sobie, że łączą „Wczorajszą Tradycję, Dzisiejszą Fantazję i Możliwości Jutra”. Ich instrumentarium pochodzi z różnych kultur i okresów historycznych, ale wykorzystują je w unikalny sposób do wyrażenia własnych, szwedzkich korzeni. Z Danii przyjedzie zespół folkowy Zar z solistką Sine Lauritsen, której głos do złudzenia przypomina głos Norah Jones. Dwie płyty wydane dotychczas przez grupę Zar otrzymały najwyższe nagrody duńskiego rynku muzycznego. Zagra również niemiecki zespół Malbrook, który inspiruje się powiązaniami kulturowymi Niemiec ze Skandynawią. W ich twórczości słychać wiele odniesień do muzyki dawnej, do starych tańców ludowych, przedstawionych w nowoczesnych aranżacjach.

Nie zabraknie oczywiście polskich zespołów czerpiących z rodzimych tradycji, ale też i tych, które inspirują się innymi kulturami. Najbardziej znaną grupą jest Carrantuohill, istniejący już od 1987 roku, wykonujący muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji. Carrantuohill ma na swoim koncie ponad tysiąc koncertów na całym świecie. Festiwalowa scena zagości również grupę KlezmaFour z Lublina, która zdobyła Specjalną Nagrodę im. Czesława Niemena na 9. Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w kwietniu 2006 roku. Zespół Chutir z Gdańska przedstawi muzykę ukraińskich Karpat, czyli regionów Bukowiny i Zakarpacia, natomiast młody zespół pochodzący z Kaszub Kompanijô Wädzebôków jako cel postawił sobie kultywowanie tradycji regionalnej poprzez śpiewanie utworów rockowych w języku kaszubskim. Koncerty będą się odbywać w kościele św. Jana i na Targu Węglowym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki