Papież Benedykt XVI mianował włoskiego jezuitę o. Federico Lombardiego nowym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Pozostanie on jednocześnie dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego. Zastąpił Joaquína Navarro-Vallsa, który pełnił tę funkcję od 1984 r.
Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej (na zdjęciu) urodził się 29 sierpnia 1942 r. w miejscowości Saluzzo w Piemoncie. Do szkoły chodził w Turynie, tam też ukończył jezuicki Instytut Społeczny. W 1960 r. wstąpił do nowicjatu prowincji turyńskiej Towarzystwa Jezusowego, a w latach 1962-65 studiował filozofię w Gallarate koło Varese. W latach 1965-69 opiekował się studentami jezuickiego Kolegium Uniwersyteckiego w Turynie i uzyskał dyplom z matematyki na miejscowym uniwersytecie. W latach 1969-73 kształcił się w Wyższej Szkole św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym w 1973 r. rozpoczął pracę w redakcji dwutygodnika jezuickiego „Civilta Cattolica”, którego w 1977 r. został wicedyrektorem. W okresie 1984-90 był przełożonym włoskiej prowincji jezuitów. W 1991 r. otrzymał nominację na dyrektora programowego Radia Watykańskiego, który to urząd pełnił do 4 listopada 2005 r., gdy został dyrektorem generalnym tej rozgłośni. Jednocześnie od 2001 r. jest dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.
W ogłoszonym w dniu nominacji liście do dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej o. Lombardi podziękował Navarro-Vallsowi za jego długą, „umiejętną, inteligentną i z wyjątkowym oddaniem” pełnioną służbę na tym polu. Poprosił ludzi mediów o życzliwość, „aby to wspólne przemierzanie naszej drogi było jeszcze owocniejsze”.
70-letni Navarro-Valls, psychiatra i dziennikarz, członek Opus Dei, pracował na stanowisku rzecznika 22 lata. Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Pytany kiedyś, na ile stały kontakt z Papieżem Wojtyłą zmienił jego życie, odpowiedział bez wahania, że całkowicie.
Navarro-Valls przebywał w pobliżu Papieża Polaka we wszystkich sytuacjach: w zdrowiu, chorobie, podróży i drobnych codziennych sprawach. Urodził się 16 listopada 1936 r. w Cartagenie w Katalonii. Studiował w Grenadzie, Navarze i Barcelonie, uzyskując w 1961 r. tytuł doktora nauk medycznych, a w 1968 r. doktora nauk filozoficznych w Instytucie Dziennikarstwa w Barcelonie. Po ukończeniu studiów medycznych przez 14 lat pracował jako psychiatra w klinice uniwersyteckiej. W przeszłości uprawiał też corridę (po wyborze na rzecznika zapewniał, że jednak nigdy nie zabił byka). W 1974 r. przeniósł się do Rzymu jako korespondent dwóch pism hiszpańskich, m.in. prawicowego dziennika madryckiego „ABC”, który mianował go korespondentem na Bałkany, Turcję i Bliski Wschód. W latach 1979-1981 przyjeżdżał do Warszawy i Gdańska, skąd relacjonował m.in. pierwsze sukcesy „Solidarności”.
Jako rzecznik prasowy Navarro-Valls był prawie zawsze osiągalny dla swoich dawnych kolegów po piórze. Chętnie udzielał wyjaśnień i prezentował stanowisko Kościoła w różnych trudnych sprawach. Był członkiem delegacji Stolicy Apostolskiej na wiele międzynarodowych konferencji organizowanych przez ONZ w Kairze (1994), Kopenhadze (1995), Pekinie (1995) i Stambule (1996).