Logo Przewdonik Katolicki

Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Renata Krzyszkowska
Fot.

Papież Benedykt XVI mianował włoskiego jezuitę o. Federico Lombardiego nowym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Pozostanie on jednocześnie dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego. Zastąpił Joaquína Navarro-Vallsa, który pełnił tę funkcję od 1984 r. Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej (na zdjęciu) urodził się 29...

Papież Benedykt XVI mianował włoskiego jezuitę o. Federico Lombardiego nowym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Pozostanie on jednocześnie dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego. Zastąpił Joaquína Navarro-Vallsa, który pełnił tę funkcję od 1984 r.

Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej (na zdjęciu) urodził się 29 sierpnia 1942 r. w miejscowości Saluzzo w Piemoncie. Do szkoły chodził w Turynie, tam też ukończył jezuicki Instytut Społeczny. W 1960 r. wstąpił do nowicjatu prowincji turyńskiej Towarzystwa Jezusowego, a w latach 1962-65 studiował filozofię w Gallarate koło Varese. W latach 1965-69 opiekował się studentami jezuickiego Kolegium Uniwersyteckiego w Turynie i uzyskał dyplom z matematyki na miejscowym uniwersytecie. W latach 1969-73 kształcił się w Wyższej Szkole św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym w 1973 r. rozpoczął pracę w redakcji dwutygodnika jezuickiego „Civilta Cattolica”, którego w 1977 r. został wicedyrektorem. W okresie 1984-90 był przełożonym włoskiej prowincji jezuitów. W 1991 r. otrzymał nominację na dyrektora programowego Radia Watykańskiego, który to urząd pełnił do 4 listopada 2005 r., gdy został dyrektorem generalnym tej rozgłośni. Jednocześnie od 2001 r. jest dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.

W ogłoszonym w dniu nominacji liście do dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej o. Lombardi podziękował Navarro-Vallsowi za jego długą, „umiejętną, inteligentną i z wyjątkowym oddaniem” pełnioną służbę na tym polu. Poprosił ludzi mediów o życzliwość, „aby to wspólne przemierzanie naszej drogi było jeszcze owocniejsze”.

70-letni Navarro-Valls, psychiatra i dziennikarz, członek Opus Dei, pracował na stanowisku rzecznika 22 lata. Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Pytany kiedyś, na ile stały kontakt z Papieżem Wojtyłą zmienił jego życie, odpowiedział bez wahania, że całkowicie.

Navarro-Valls przebywał w pobliżu Papieża Polaka we wszystkich sytuacjach: w zdrowiu, chorobie, podróży i drobnych codziennych sprawach. Urodził się 16 listopada 1936 r. w Cartagenie w Katalonii. Studiował w Grenadzie, Navarze i Barcelonie, uzyskując w 1961 r. tytuł doktora nauk medycznych, a w 1968 r. doktora nauk filozoficznych w Instytucie Dziennikarstwa w Barcelonie. Po ukończeniu studiów medycznych przez 14 lat pracował jako psychiatra w klinice uniwersyteckiej. W przeszłości uprawiał też corridę (po wyborze na rzecznika zapewniał, że jednak nigdy nie zabił byka). W 1974 r. przeniósł się do Rzymu jako korespondent dwóch pism hiszpańskich, m.in. prawicowego dziennika madryckiego „ABC”, który mianował go korespondentem na Bałkany, Turcję i Bliski Wschód. W latach 1979-1981 przyjeżdżał do Warszawy i Gdańska, skąd relacjonował m.in. pierwsze sukcesy „Solidarności”.

Jako rzecznik prasowy Navarro-Valls był prawie zawsze osiągalny dla swoich dawnych kolegów po piórze. Chętnie udzielał wyjaśnień i prezentował stanowisko Kościoła w różnych trudnych sprawach. Był członkiem delegacji Stolicy Apostolskiej na wiele międzynarodowych konferencji organizowanych przez ONZ w Kairze (1994), Kopenhadze (1995), Pekinie (1995) i Stambule (1996).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki