Logo Przewdonik Katolicki

Oddali pokłon Chrystusowi

Marcin Jarzembowski
Fot.

Uroczystość Objawienia Pańskiego pokazuje uniwersalizm misji Chrystusa przyznaje biskup Jan Tyrawa. Jest ona obchodzona każdego roku 6 stycznia i kończy w Kościele okres Bożego Narodzenia. Pierwsze wzmianki o święcie można napotkać w III wieku na Wschodzie oraz w IV na Zachodzie. Również w tym dniu wierni wspierają poprzez złożone ofiary dzieła misyjne...

Uroczystość Objawienia Pańskiego pokazuje uniwersalizm misji Chrystusa – przyznaje biskup Jan Tyrawa. Jest ona obchodzona każdego roku – 6 stycznia i kończy w Kościele okres Bożego Narodzenia. Pierwsze wzmianki o święcie można napotkać w III wieku na Wschodzie oraz w IV na Zachodzie. Również w tym dniu wierni wspierają – poprzez złożone ofiary – dzieła misyjne na całym świecie.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreśla znaczenie uroczystości Objawienia Pańskiego, która jest popularnie nazywana świętem Trzech Króli. – Poprzez ten dzień Kościół chce uwypuklić pewien uniwersalizm misji Chrystusa. To, że On się narodził i przychodzi w określonym kręgu kulturowym oraz narodzie, który ma swoją historię – przyznał.
Według hierarchy w tym dniu cały Kościół przypomina o fundamentalnej prawdzie. – Objawienie Pańskie pokazuje, że Chrystus jest posłany do każdego narodu, każdego człowieka, niezależnie od czasów, w jakich on żyje. Sens przyjścia Zbawiciela jest niezmienny i jednakowo ważny – dodał.
Biskup Tyrawa przypomniał również o tradycji poświęcenia kadzidła i kredy, którą wierni po powrocie z kościoła oznaczają drzwi domów i mieszkań. Tradycja ta jest rozpowszechniana od XV wieku, jako symbol darów, które Mędrcy złożyli Dzieciątku w stajence. – To jest zwyczaj, który jest pewnym świadectwem naszej wiary – tego, że jesteśmy chrześcijanami. Zwłaszcza wtedy, gdy tego napisu nie ukrywamy i jest on widoczny dla przechodzących. To jest tylko pewien element, ale z takich drobnych znaków składa się całe nasze życie.
Wierni wypisują na drzwiach trzy inicjały: K+M+B oraz bieżący rok. Skrót od trzech imion – Kacpra z Arabii, Melchiora z Persji oraz Baltazara z Indii jest również tłumaczony jako „Christus mansionem benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki