Rezygnują z letniego odpoczynku i idą do Maryi. W trzydziestostopniowym upale i w ulewie. 6 lipca spod poznańskiej katedry wyruszyła 72. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. 15 lipca pątnicy staną przed obliczem Jasnogórskiej Pani.
W skład pielgrzymki wchodzi 12 grup poznańskich i 6 opalenickich. Grupy opalenickie wyszły 5 lipca, omijając Poznań. Pątnicy pokonują jednego dnia około 30 km. Codziennie odmawiają wszystkie trzy części Różańca, słuchają konferencji o życiu duchowym, a także śpiewają pieśni pielgrzymkowe. Modlą się w intencji dnia, która codziennie jest inna, m.in. za papieża, Kościół, Ojczyznę, za zmarłych i młodzież. Pątnicy także dobrze się bawią podczas wieczorków pogodnych.
„Przywracajmy nadzieję ubogim” – to hasło tegorocznej pielgrzymki. Konferencje głoszone przez kapłanów są podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczy uczynków miłosiernych, co do ciała i co do ducha, a druga przybliża postać błogosławionego Edmunda Bojanowskiego i idee Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego z 1956 roku.
W łączności z poznańską pielgrzymką już po raz czwarty wyruszy w tym roku Wielkopolska Piesza Pielgrzymka z Częstochowy do Łagiewnik. Inicjatorem i opiekunem grupy jest proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim ks. Andrzej Szudra. Pątnicy wyruszą 16 lipca z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie i po pięciu dniach 21 lipca staną w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
– W tym roku pragniemy pielgrzymować wraz z Ojcem Pio, który przez swoje nauczanie i przykład życia chce, abyśmy uciekali się do Bożego Miłosierdzia przez sakrament pokuty i do miłości bliźniego – mówi ks. Szudra.
Od 6 do 14 lipca można duchowo uczestniczyć w Pieszej Poznańskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Uczestnicząc we Mszach św. i podejmując refleksję nad tematami poruszanymi danego dnia podczas pielgrzymki ci, którym trudno wyruszyć w drogę, mają możliwość towarzyszenia pielgrzymom na szlaku.
Plan duchowej pielgrzymki (kościoły, w których odprawione zostaną Msze św.):
6 lipca czwartek, godz. 8 – katedra
7 lipca piątek, godz. 18.30 – pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (Wichrowe Wzgórze)
8 lipca sobota, godz. 18.30 – pw. NMP Matki Kościoła (ul. Szenwalda)
9 lipca niedziela, godz. 19 – pw. Nawrócenia św. Pawła (os. Piastowskie)
10 lipca poniedziałek, godz. 18 – pw. św. Marcina
11 lipca wtorek, godz. 18 – pw. św. Barbary (Luboń-Żabikowo)
12 lipca środa, godz. 17.45 – fara poznańska
13 lipca czwartek, godz. 18.30 – pw. Chrystusa Sługi (ul. Palacza)
14 lipca piątek, godz. 18 – katedra
Relacje w Radiu Emaus (89,8 FM):
6 lipca czwartek, godz. 8 – Msza św. w katedrze
10 lipca poniedziałek, godz. 13 – Msza św. w Kotłowie
15 lipca sobota, godz. 16 – Msza św. na Jasnej Górze
Ponadto codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 20.15 bezpośrednia relacja ze szlaku ks. Konrada Jędrzejczaka, kapelana pielgrzymki