Większość spośród blisko 100 pątników biorących udział w II Wielkopolskiej Pieszej Pielgrzymce "Od Miłosierdzia do Miłosierdzia" pochodziła z Ostrowa Wlkp. Jednak nie zabrakło także pielgrzymów z Poznania, Pogorzeli, Radomia, Gdańska, Katowic czy Czempinia. Pielgrzymka odbywała się w łączności z Poznańską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę. W związku z tym pielgrzymi mogli wyruszyć w trasę 6 lipca z Poznania lub 10 lipca z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, idąc w poznańskiej pielgrzymce do Częstochowy. Dzień po jej zakończeniu, 16 lipca, pątnicy wyruszyli w drogę do Łagiewnik. - Maryja pokazała, że trzeba iść dalej, że najważniejszy jest Jezus - mówił po wyjściu ks. Bogumił Kempa, ojciec duchowny pielgrzymki. - Ludzie nas pozdrawiali. Pytali z niedowierzaniem: "W którą stronę idziecie?" Prosili, by się za nich pomodlić. Szczególnie zapamiętałem małego chłopca siedzącego na skraju drogi przy słoiku z jagodami, gdy ze łzami w oczach mówił "Proszę księdza, moja mama odeszła z domu. Niech się ksiądz pomodli, by wróciła" - wspominał ksiądz Bogumił już po zakończeniu pielgrzymki.
Miłość rodzi się w rodzinie
Pielgrzymi przemierzali pątniczy szlak przez siedem dni w słońcu i wymodlonym deszczu. Nieodłącznie towarzyszyła im modlitwa, śpiew i refleksja. Każdy dzień miał inne hasło przewodnie. Ksiądz Bogumił, ojciec duchowny pielgrzymki, w swoich konferencjach mówił m.in. o wierze i modlitwie. Wiele uwagi poświęcił też miłości w różnych aspektach. "Miłość zaczyna się w rodzinie" - jeden z tematów konferencji poparł przykładem świętej Rodziny. - Kiedy wpatrujemy się w cudowny obraz św. Józefa Kaliskiego, dostrzegamy wielką prawdę o początku miłości i jej właściwym miejscu w życiu człowieka. Bóg z Boga chciał, aby swoje ludzkie istnienie rozpocząć w rodzinie. W ten sposób podkreślił, jak ważna jest rodzina. Miłość rodzi się w rodzinie - nauczał ks. Bogumił. Opierał się również na przykładzie życia Matki Teresy z Kalkuty.
W gościnie u św. siostry Faustyny
21 lipca pątnicy dotarli do celu. Krakowianie patrzyli na nich ze zdziwieniem. Na Błoniach do grupy dołączyło towarzyszące im codziennie Radio Diecezji Kaliskiej Rodzina. - Samochody na "zakopiance" zwalniały, niektórzy przystawali, jakby nie chcieli zagłuszyć naszej modlitwy - wspomina ksiądz Kempa. - A potem Łagiewniki. W kaplicy nie było wiele ludzi. Padliśmy na twarz i w ciszy modliliśmy się... - kontynuuje. O godzinie 12.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zmęczonych pielgrzymów chlebem i solą przywitały siostry. Potem udali się oni do grobu św. siostry Faustyny, by powierzyć Bogu swoje intencje i sprawy. Pielgrzymkę zakończyli w nowej świątyni Miłosierdzia Bożego. O godzinie 15.00 spotkali się na Godzinie Miłosierdzia i wspólnej Eucharystii sprawowanej przez ks. Andrzeja Szudrę, ks. Bogumiła Kempę i ks. Sebastiana Łagódkę, wikariusza parafii św. Antoniego w Ostrowie Wlkp.
Warto zauważyć, że grupie towarzyszyły i modlitewnie wspierały ją także dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kaliszu: s. Patrycja i s. Charis. Jak każdej pielgrzymce, tak i tej towarzyszyła modlitwa i wsparcie pielgrzymów duchowych. Choć pozostali oni w swoich domach, w zawężonym zakresie realizowali program pielgrzymki. Modlili się w intencjach pielgrzymów pieszych oraz w intencjach Ojca Świętego, Kościoła i Ojczyzny, i budowy kościoła Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













