Logo Przewdonik Katolicki

Generał agentem

PK
Fot.

IPN posiada dokumenty potwierdzające, że generał Wojciech Jaruzelski był agentem Informacji Wojskowej i działał pod pseudonimem Wolski. Pierwsza informacja o współpracy generała Wojciecha Jaruzelskiego z Informacją Wojskową pojawiła się w czerwcu ubiegłego roku. Nie podawano jej jednak jako informacji pewnej, ponieważ wątpliwość budziło istniejące w dokumentach...

IPN posiada dokumenty potwierdzające, że generał Wojciech Jaruzelski był agentem Informacji Wojskowej i działał pod pseudonimem „Wolski”.

Pierwsza informacja o współpracy generała Wojciecha Jaruzelskiego z Informacją Wojskową pojawiła się w czerwcu ubiegłego roku. Nie podawano jej jednak jako informacji pewnej, ponieważ wątpliwość budziło istniejące w dokumentach IPN nazwisko Jeruzelski. Obecne, nowe dokumenty – zdaniem Janusza Kurtyki, prezesa IPN – jednoznacznie potwierdzają, że generał Wojciech Jaruzelski był agentem. Z podanych przez IPN informacji wynika, że zapisy dotyczące generała Jaruzelskiego w rejestrach sieci agenturalnej IW po raz pierwszy pojawiły się w połowie 1946 roku. Istnieją podejrzenia, że dane generała Jaruzelskiego próbowano wymazać. Teczka o współpracy generała zniknęła i pozostał po niej jedynie zapis na marginesie tych dokumentów. Wojciech Jaruzelski wszystkie te informacje pozostawił bez komentarza.

Informacja Wojskowa była organem kontrwywiadu Związku Radzieckiego, który działał w Polsce w latach 1944-1957. IW odpowiadała za masowe represje wśród żołnierzy Armii Krajowej, Wojska Polskiego, a także ludności cywilnej. W 1957 roku IW przekształcono w Wojskową Służbę Wewnętrzną działającą przy Ministerstwie Obrony Cywilnej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki