Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski
Fot.

» W piątek 28 kwietnia uroczyście obchodzono jubileusz 100-lecia domu dziecka przy ul. Mariackiej w Poznaniu, prowadzonego przez siostry miłosierdzia. Po Mszy św. dziękczynnej za opiekę Boga i Najświętszej Maryi Panny nad tym dziełem, której przewodniczył bp Grzegorz Balcerek, zaproszeni goście wzięli udział w części artystycznej przygotowanej m.in. przez wychowanków domu. W...

» W piątek 28 kwietnia uroczyście obchodzono jubileusz 100-lecia domu dziecka przy ul. Mariackiej w Poznaniu, prowadzonego przez siostry miłosierdzia. Po Mszy św. dziękczynnej za opiekę Boga i Najświętszej Maryi Panny nad tym dziełem, której przewodniczył bp Grzegorz Balcerek, zaproszeni goście wzięli udział w części artystycznej przygotowanej m.in. przez wychowanków domu. W tym dniu dokonano również otwarcia filii placówki przy ul. Mińskiej. Swoje błogosławieństwo dla zgromadzenia i domu dziecka przesłał również Papież Benedykt XVI.

» Siódmego maja w IV Niedzielę Wielkanocną, nazywaną Niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół obchodził Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Z tej okazji o godz. 10 w katedrze została odprawiona Msza św. w intencji nowych powołań i tych, którzy już odpowiedzieli na Boże wezwanie do Jego służby. Uczestniczyli w niej przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, kapłani oraz klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
Tego samego dnia w katedrze o godz. 12.15 abp Stanisław Gądecki sprawował Eucharystię za śp. o. Mariana Żelazka SVD. Urodzony w Palędziu k. Poznania misjonarz werbista zmarł 30 kwietnia w wieku 88 lat. Swoje życie poświęcił posłudze chorym na trąd w Indiach.

» Przeprowadzone ponownie badania georadarem potwierdziły, że pod kościołem NMP na Ostrowie Tumskim w Poznaniu znajdują się pozostałości kaplicy usytuowanej przy odkrytym uprzednio przez archeologów palatium Mieszka I. Przypuszcza się, iż jest to najstarszy kościół chrześcijański na ziemiach Polski, pochodzący z czasów przyjęcia chrztu w 966 r. Na razie nie będą tu jednak prowadzone dalsze prace wykopaliskowe. Dotychczasowe ekspertyzy wykazały bowiem, że groziłyby one uszkodzeniem obecnego, pochodzącego z XV w. kościoła.

» Dnia 3 maja w Uroczystość NMP Królowej Polski bp Grzegorz Balcerek odprawił tradycyjną już Mszę św. w poznańskiej farze – sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy – w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych oraz liczne poczty sztandarowe służb mundurowych, bractw kurkowych i szkół. Następnie odbył się przemarsz na Stary Rynek. Tam w Sali Sądowej Ratusza, przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, złożono kwiaty w 215. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

» Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej zaprasza na wieczór pamięci i wdzięczności: „Myśląc Ojczyzna – w hołdzie Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II” z okazji 86. rocznicy jego urodzin. W przeddzień urodzin, 17 maja, o godz. 17 w kościołach pw. św. Anny, św. Jana Kantego, Świętego Krzyża, św. Michała Archanioła, Świętej Rodziny i św. Wawrzyńca zostaną odprawione nabożeństwa majowe o rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. Następnie uczestnicy nabożeństw przemaszerują do Areny, gdzie o godz. 19 rozpocznie się część artystyczna wieczoru. Wezmą w niej udział m.in. Eleni, Krzysztof Kolberger, Chór Akademii Muzycznej z Poznania oraz Orkiestra Sił Powietrznych. Karty wstępu członkowie stowarzyszeń i ruchów katolickich odbiorą u swoich liderów, a inni zainteresowani mogą je otrzymać w biurze „Civitas Christiana” przy ul. Kramarskiej 2, po telefonicznym umówieniu (tel. 061-852-42-20).

» W czwartek 18 maja w 86. rocznicę urodzin Jana Pawła II o godz. 18 abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczyć Mszy św. Zostanie ona odprawiona w katedrze w intencji szybkiej beatyfikacji Papieża i w podziękowaniu za wszystko, co dla nas uczynił.

» Od 1 września 2006 roku rozpoczyna działalność Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia. Szkoła jest publiczna (bezpłatna) i kształcić będzie dziewczynki oraz chłopców w zakresie ogólnego wychowania muzycznego, jak również śpiewu chóralnego i solowego. Po jej ukończeniu można kontynuować naukę w szkole muzycznej II stopnia lub w dowolnym gimnazjum. Zapisy trwają do 20 maja w sekretariacie SP nr 85 przy ul. Tomickiego 16 (tel. 061-877-06-52) w poniedziałki i czwartki w godz. 16.30-18.
Dodatkowe informacje: ks. prałat Szymon Daszkiewicz tel. 0602-22-96-47; 061-851-71-89.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za zmiany dokonywane przez organizatorów

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki