Logo Przewdonik Katolicki

Zasady kanonizacji

Hubert Kubica
Fot.

Główne zasady prowadzenia spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych oraz konieczność bezwzględnego ich przestrzegania przypomniał Benedykt XVI w orędziu do prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martinsa. Okazją do wystosowania tego dokumentu jest odbywające się pod kierunkiem prefekta posiedzenie plenarne tego gremium. Ojciec Święty podkreślił, że Kościół...

Główne zasady prowadzenia spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych oraz konieczność bezwzględnego ich przestrzegania przypomniał Benedykt XVI w orędziu do prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martinsa. Okazją do wystosowania tego dokumentu jest odbywające się pod kierunkiem prefekta posiedzenie plenarne tego gremium.

Ojciec Święty podkreślił, że Kościół od początku przywiązywał wielką wagę do procedur związanych z wynoszeniem sług Bożych na ołtarze. – Aby rozpocząć proces beatyfikacji, musi istnieć potwierdzona opinia świętości danej osoby, chociaż wiadomo, że chodzi o osoby, które wyróżniały się swą wiernością zasadom Ewangelii oraz szczególnymi zasługami kościelnymi i społecznymi – przypomniał Ojciec Święty.

Mówiąc o cudach wymaganych do beatyfikacji i kanonizacji, Benedykt XVI zaznaczył, że stanowią one Boże potwierdzenie sądu wyrażonego przez władze kościelne nt. cnót danego kandydata. Zaznaczył, że przy wyjaśnianiu faktów niewytłumaczalnych zbiegają się kompetencje naukowców i teologów, z tym że ostatnie słowo należy do teologii, która jako jedyna jest w stanie wytłumaczyć takie zdarzenie z punktu widzenia wiary. Benedykt XVI stwierdził, że od początku swego pontyfikatu stara się wyjść naprzeciw rozpowszechnionemu w Kościele pragnieniu większego rozróżnienia między beatyfikacją a kanonizacją. Do tych pierwszych obrzędów w sposób widzialny powinny się włączać w większym stopniu Kościoły lokalne, których biskupi ogłaszają nowych błogosławionych w imieniu Papieża, pamiętając przy tym, że tylko on ma prawo przyznać ten tytuł słudze Bożemu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki