Logo Przewdonik Katolicki

Butelka pełna historii

Marcin Makohoński
Fot.

W jednym ze styczniowych numerów Przewodnika Katolickiego (nr 3 z 15.01.) informowaliśmy o gruntownych pracach remontowych i konserwacyjnych, jakim od jesieni ubiegłego roku poddawany jest kościół pw. św. Mikołaja w Skokach. Kilka tygodni temu, podczas prac renowacyjnych prowadzonych przy jednym z ołtarzy bocznych w tej świątyni, odnaleziono dokument informujący szczegółowo...

W jednym ze styczniowych numerów „Przewodnika Katolickiego” (nr 3 z 15.01.) informowaliśmy o gruntownych pracach remontowych i konserwacyjnych, jakim od jesieni ubiegłego roku poddawany jest kościół pw. św. Mikołaja w Skokach. Kilka tygodni temu, podczas prac renowacyjnych prowadzonych przy jednym z ołtarzy bocznych w tej świątyni, odnaleziono dokument informujący szczegółowo o remoncie kościoła, który przeprowadzono w 1947 roku.

Pracami remontowymi przy XVIII-wiecznym kościele parafialnym w Skokach zajmuje się specjalistyczna firma Józefa Paczki z Nowego Targu. Obecnie na ukończeniu jest już ściana północna świątyni (najbardziej widoczna dla przejeżdżających przez Skoki). Po całkowitym rozebraniu dawnego muru postawiono już na jego miejscu drewnianą konstrukcję i wypełniono ją cegłą. Z drewnianych słupów i belek złożono także konstrukcję południowej ściany. Do pierwszych prac przystąpili także fachowcy od elektryki i nagłośnienia kościoła. Jak mówi ks. Karol Kaczor, proboszcz parafii w Skokach, otrzymano również zgodę władz miasta na usunięcie zasłaniających kościół drzew. W ich miejscu, zgodnie z planem przestrzennego zagospodarowania terenu, zostaną posadzone niskie krzewy i niskopienna roślinność.

Remontom wiekowych obiektów towarzyszą czasami niespodziewane odkrycia, które pozwalają lepiej zgłębić historię. Tak też zdarzyło się i tym razem w Skokach. Podczas prac renowacyjnych przy bocznym ołtarzu świątyni znaleziono bowiem zapieczętowaną butelkę. Jej zawartością okazał się dokument informujący szczegółowo o remoncie świątyni w 1947 roku. Odnaleziony dokument stanowi pewne novum w historii miejscowego kościoła. – Dotychczas uważano bowiem, że pierwszy powojenny remont świątyni został przeprowadzony w 1948 roku. Teraz, wiemy już z całą pewnością, że prace podjęto rok wcześniej – tłumaczy ks. Karol Kaczor.

Nie da się ukryć, że prace przy kościele parafialnym wymagają dużych nakładów finansowych. Jak przyznaje proboszcz ks. Karol Kaczor, większa część kosztów pokrywana jest dzięki ofiarności parafian i miejscowych władz samorządowych. Organizowane są również aukcje i koncerty charytatywne. Ostatni z nich odbył się 15 stycznia br., kolejny planowany jest na lipiec tego roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki