Logo Przewdonik Katolicki

Rok ziemskiej nieobecności

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Białe wstążeczki i znicze, modlitewne czuwania, koncert Pokolenie JPII Tour na Starym Rynku. Bydgoszczanie powrócili do miejsc, gdzie rok temu dzielili się żalem po stracie Najlepszego z Ojców. Gdzieniegdzie jeszcze pojawiały się łzy, ale były też słowa pełne nadziei że teraz mamy naszego orędownika w niebie. Czytanie Jana Pawła II W sobotę...

Białe wstążeczki i znicze, modlitewne czuwania, koncert „Pokolenie JPII Tour” na Starym Rynku. Bydgoszczanie powrócili do miejsc, gdzie rok temu dzielili się żalem po stracie Najlepszego z Ojców. Gdzieniegdzie jeszcze pojawiały się łzy, ale były też słowa pełne nadziei – że teraz mamy „naszego” orędownika w niebie.

Czytanie Jana Pawła II
W sobotę w bydgoskim ratuszu znani aktorzy, dziennikarze i poeci zaprezentowali młodzieży wybrane teksty Jana Pawła II. W miejscu, gdzie zazwyczaj toczą się polityczne waśnie, zapanowała atmosfera skupienia i szacunku. – W rok po śmierci Papieża w naszych sercach pozostała wdzięczność, ale także zobowiązanie – byśmy byli wierni temu, czego nas przez cały pontyfikat nauczał – podkreślił ks. kanonik Ryszard Pruczkowski.

Jak przyznała Urszula Guźlecka z bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej, pamięć ostatnich dni życia Jana Pawła II nauczyła ją większej pokory i dostrzegania Boga w drugim człowieku. – Papież nigdy nie tracił zaufania. Był niezłomny – dodała. Dziennikarka przeczytała fragmenty z papieskiej autobiografii o stosunku Ojca Świętego do młodzieży. – On był drogowskazem dla nich, ale i oni byli mu bardzo potrzebni – przy nich „ładował swoje akumulatory”. Na zakończenie spotkania znany muzyk Henryk Drążek odegrał na trąbce ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”.

Pokolenie JPII Tour
W I. rocznicę śmierci Papieża Polaka Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” oraz Wyższa Szkoła Gospodarki zainaugurowały spotkania pod nazwą „Pokolenie JPII”. W pierwszym wzięli udział muzycy chrześcijańscy. Darek Malejonek czy Robert Friedrich są dzisiaj znani z działalności takich grup jak 2 Tm 2,3; Maleo Reggae Rockers czy Arka Noego. Z ich inicjatywy powstał projekt „Pokolenie JPII Tour”. – Stwierdziliśmy, że w ten sposób możemy najlepiej wyrazić nasze podziękowanie dla Papieża. To był święty człowiek. Pokazał nam prawdziwe misterium umierania – wspomina Darek Malejonek. Sam muzyk przyznaje, że słowa Ojca Świętego zawsze odbierał bardzo osobiście. – Kiedy Papież mówił: „Nie lękajcie się” – to tak, jakby mówił do mnie: „Nie lękaj się być ojcem, mężem, artystą – bądź sobą, nie bój się ryzykować w życiu”. Dodawał mi wiary i otuchy.

Muzycy z „Pokolenia JPII Tour” otwarcie opowiadają o wpływie Jana Pawła II na ich życie. – Śmierć Papieża to jedno z takich wydarzeń, które każą się zatrzymać i zastanowić nad sensem życia. Starałem się – widząc to ogromne poruszenie rok temu – odnosić do wszystkiego z dystansem, żeby to nie było przeżycie tylko jednego tygodnia. Świat stanął w miejscu – wtedy narodziło się „Pokolenie JPII” – przyznaje Robert Drężek, gitarzysta zespołu 2 Tm 2,3.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki