Logo Przewdonik Katolicki

Poezja wyrazicielką duchowych pragnień

Anna Płotek
Fot.

W miłości nie ma lęku pod takim tytułem odbył się V Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej Diecezji Kaliskiej. Wśród finalistów znalazło się 28 uczniów, którzy najpiękniej umieli swoją duszę włożyć pod słowa poetów jak powiedział Robert Czechowski, przewodniczący jury. Uczniowie recytowali poezję religijną już po raz piąty. Finał...

„W miłości nie ma lęku” – pod takim tytułem odbył się V Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej Diecezji Kaliskiej. Wśród finalistów znalazło się 28 uczniów, którzy „najpiękniej umieli swoją duszę włożyć pod słowa poetów” – jak powiedział Robert Czechowski, przewodniczący jury.

Uczniowie recytowali poezję religijną już po raz piąty. Finał konkursu miał dwa etapy. W czwartek 16 marca w Bibliotece Powiatowej w Kępnie odbyły się finałowe przesłuchania reprezentantów szkół podstawowych. W tej kategorii wiekowej zwyciężyła Izabela Chwołka, tuż za nią była Monika Urbaniak, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Rybicka.

Finałowa edycja przesłuchań młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej odbyła się 18 marca w sali gobelinowej Zamku Czartoryskich w Głuchowie. W tej grupie wyróżniono osiem osób oraz tradycyjnie przyznano trzy pierwsze miejsca, odpowiednio: Adriannie Kowalczyk, Natalii Kwatek oraz Kajetanowi Hadzikowi. Swój talent recytatorski zaprezentowało także troje przedstawicieli szkół specjalnych, a wśród nich wyróżniony Leszek Janik. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Katarzyna Homieja, druga była Marlena Kwikert, a trzecia Anna Dębiska. Laureatka pierwszego miejsca wśród gimnazjalistów w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Wilna, którą ufundował Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej, a zwyciężczyni konkursu reprezentująca szkoły ponadpodstawowe uda się do Rzymu dzięki ofiarności bp. Stanisława Napierały. – Jesteśmy szczęśliwe, a zarazem zaskoczone zwycięstwem, gdyż konkurencja była bardzo duża. Dodatkową radość sprawia nam wspaniała nagroda, o której nawet nie marzyłyśmy – mówiły wzruszone laureatki.

Uczestnikom konkursu gratulował obecny na ogłoszeniu wyników bp Teofil Wilski, dzieląc się ze wszystkimi refleksją, że „w poezji jest najwięcej mądrości, intuicji, doświadczenia dotykającego w jakiś sposób tajemnicy miłości; poezja umie wyrazić to, co najgłębsze, najważniejsze i najpiękniejsze”.

Konkurs cieszy się powodzeniem i może odbywać się także dzięki licznym sponsorom. Oprócz nagród specjalnych wszyscy finaliści konkursu obdarowywani są dyplomami oraz nagrodami książkowymi fundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Kępnie oraz poznańskie wydawnictwo Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki