„W miłości nie ma lęku” – pod takim tytułem odbył się V Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej Diecezji Kaliskiej. Wśród finalistów znalazło się 28 uczniów, którzy „najpiękniej umieli swoją duszę włożyć pod słowa poetów” – jak powiedział Robert Czechowski, przewodniczący jury.
Uczniowie recytowali poezję religijną już po raz piąty. Finał konkursu miał dwa etapy. W czwartek 16 marca w Bibliotece Powiatowej w Kępnie odbyły się finałowe przesłuchania reprezentantów szkół podstawowych. W tej kategorii wiekowej zwyciężyła Izabela Chwołka, tuż za nią była Monika Urbaniak, trzecie miejsce zajęła Katarzyna Rybicka.
Finałowa edycja przesłuchań młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej odbyła się 18 marca w sali gobelinowej Zamku Czartoryskich w Głuchowie. W tej grupie wyróżniono osiem osób oraz tradycyjnie przyznano trzy pierwsze miejsca, odpowiednio: Adriannie Kowalczyk, Natalii Kwatek oraz Kajetanowi Hadzikowi. Swój talent recytatorski zaprezentowało także troje przedstawicieli szkół specjalnych, a wśród nich wyróżniony Leszek Janik. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Katarzyna Homieja, druga była Marlena Kwikert, a trzecia Anna Dębiska. Laureatka pierwszego miejsca wśród gimnazjalistów w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Wilna, którą ufundował Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej, a zwyciężczyni konkursu reprezentująca szkoły ponadpodstawowe uda się do Rzymu dzięki ofiarności bp. Stanisława Napierały. – Jesteśmy szczęśliwe, a zarazem zaskoczone zwycięstwem, gdyż konkurencja była bardzo duża. Dodatkową radość sprawia nam wspaniała nagroda, o której nawet nie marzyłyśmy – mówiły wzruszone laureatki.
Uczestnikom konkursu gratulował obecny na ogłoszeniu wyników bp Teofil Wilski, dzieląc się ze wszystkimi refleksją, że „w poezji jest najwięcej mądrości, intuicji, doświadczenia dotykającego w jakiś sposób tajemnicy miłości; poezja umie wyrazić to, co najgłębsze, najważniejsze i najpiękniejsze”.
Konkurs cieszy się powodzeniem i może odbywać się także dzięki licznym sponsorom. Oprócz nagród specjalnych wszyscy finaliści konkursu obdarowywani są dyplomami oraz nagrodami książkowymi fundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Kępnie oraz poznańskie wydawnictwo Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha.