Logo Przewdonik Katolicki

Papieskie stypendia

Anna Płotek
Fot.

Kalisz ustanowił Stypendium im. Jana Pawła II dla uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce, posiadających wyjątkowe uzdolnienia i spełniających kryteria dochodowe. W czwartek 17 marca sala recepcyjna kaliskiego ratusza wypełniona była uczniami kaliskich szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych, którzy przybyli, by odebrać Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła...

Kalisz ustanowił Stypendium im. Jana Pawła II dla uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce, posiadających wyjątkowe uzdolnienia i spełniających kryteria dochodowe.

W czwartek 17 marca sala recepcyjna kaliskiego ratusza wypełniona była uczniami kaliskich szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych, którzy przybyli, by odebrać Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Stypendia uroczyście wręczył młodym ludziom prezydent miasta Janusz Pęcherz. „Inwestujemy w drogi, budynki szkół, a teraz musimy zainwestować w młodych zdolnych ludzi, bo to jest nasza przyszłość” – powiedział prezydent.

Stypendyści ze wzruszeniem odbierali fundusze i zadeklarowali, iż przeznaczą je na pomoce naukowe. Uroczystość uświetnił fortepianowy koncert jednej z uczennic kaliskiej Szkoły Muzycznej, zaś na koniec wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Barkę”, pieśń oazową od lat już kojarzoną z Papieżem Polakiem.

Miasto wygospodarowało kwotę 500 tysięcy złotych. Wysokość stypendium za jeden miesiąc wynosi: w szkołach podstawowych – 120 zł, w szkołach gimnazjalnych – 140 zł, w szkołach ponadgimnazjalnych – 160 zł. O stypendia mogli ubiegać się uczniowie szkół publicznych lub niepublicznych, którzy mieszkają i są zameldowani w Kaliszu. Nie mogły być to szkoły dla dorosłych ani też policealne. Warunkiem otrzymania stypendium był również dochód na członka rodziny ucznia, który w tym przypadku nie mógł przekraczać 800 zł netto. Uczeń ubiegający się o stypendium musiał mieć średnią ocen osiągniętą w semestrze poprzedzającym semestr, na który składa się wniosek – minimum 4.0, a w przypadku uczniów szkół podstawowych – minimum 4.5. Ponadto winien wykazywać wyjątkowe uzdolnienia oraz wzorową postawą społeczną. Warto zaznaczyć, że stypendium ma charakter uznaniowy. Jeżeli stypendysta przerwie naukę (poza względami zdrowotnymi), zobowiązany jest do zwrotu otrzymanych funduszy.

Po raz kolejny młodzi ludzie mogli poczuć w sercach obecność wielkiego Polaka. Jan Paweł II zawsze był dla nich autorytetem, nigdy nie zawiódł, a wszystko, co obecnie dokonuje się w jego imię, jest równie wielkie, piękne, święte i sprawia, że pamięć po nim nie zaginie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki