Logo Przewdonik Katolicki

O współodpowiedzialności za Kościół

Marcin Makohoński
Fot.

W sobotę 11 marca br. w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu obradowała Archidiecezjalna Rada Duszpasterska. W pierwszym w tym roku spotkaniu Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, któremu przewodniczył abp Henryk Muszyński, uczestniczyło 21 osób, wśród których byli zarówno duchowni, jak i świeccy. Na wstępie obrad podjęto refleksję nad dzisiejszymi wyzwaniami i praktycznymi możliwościami...

W sobotę 11 marca br. w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu obradowała Archidiecezjalna Rada Duszpasterska.

W pierwszym w tym roku spotkaniu Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, któremu przewodniczył abp Henryk Muszyński, uczestniczyło 21 osób, wśród których byli zarówno duchowni, jak i świeccy. Na wstępie obrad podjęto refleksję nad dzisiejszymi wyzwaniami i praktycznymi możliwościami w zakresie aktywizacji duszpasterskiej wiernych świeckich w parafii. W tym kontekście wiele miejsca poświęcono zagadnieniu roli kapłana w procesie włączania i współtowarzyszenia katolikom świeckim w wypełnianiu przez nich odpowiednich urzędów i posług w duszpasterstwie parafialnym. Dzisiaj bowiem – jak zauważyli świeccy członkowie Rady – potrzeba najpierw odpowiedniej otwartości kapłanów na inicjatywy katolików świeckich, a jednocześnie podejmowania przez nich różnych działań w celu kształtowania wśród wiernych dojrzałej współodpowiedzialności za Kościół. Kolejnym, równie istotnym tematem obrad, była katecheza parafialna dla młodzieży ponadgimnazjalnej, która wprowadzana jest stopniowo w coraz większej liczbie parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej. O stanie realizacji tego przedsięwzięcia, spotykanych trudnościach, zaangażowaniu młodzieży i metodach aktywizacji mówił bardzo obszernie bp Bogdan Wojtuś.

Ksiądz biskup dokonał również podsumowania realizacji programu duszpasterskiego w obszarze duszpasterstwa rodzin. Posiedzenie Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej zakończyło się prezentacją głównych założeń ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na rok 2007, zatytułowanego „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”, której dokonał ks. dr Franciszek Jabłoński.

Archidiecezjalna Rada Duszpasterska w obecnym składzie została powołana przez abp. Henryka Muszyńskiego 20 września 2004 roku. Do jej zadań należy rozpoznawanie aktualnego stanu duszpasterstwa, jego tendencji i potrzeb w archidiecezji. Rada wskazuje, analizuje i ocenia również istniejące problemy duszpasterskie oraz wypracowuje wnioski praktyczne w zakresie realizacji diecezjalnego programu duszpasterskiego. Kolejne spotkanie Rady odbędzie się 14 października br. w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki