Logo Przewdonik Katolicki

Od Ogrójca do poranka zmartwychwstania

Wojciech Krzysztof Jankowski
Fot.

W pierwszą sobotę Wielkiego Postu 48-osobowa pielgrzymka udała się z Ciechocinka do Lądu n. Wartą, by uczestniczyć w misterium Męki Pańskiej, wystawionym przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salezjanów. By przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa jako doświadczenie zbawcze dotykające człowieka, na misterium Męki Pańskiej do Lądu n. Wartą od lat...

W pierwszą sobotę Wielkiego Postu 48-osobowa pielgrzymka udała się z Ciechocinka do Lądu n. Wartą, by uczestniczyć w misterium Męki Pańskiej, wystawionym przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Księży Salezjanów.

By przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa jako doświadczenie zbawcze dotykające człowieka, na misterium Męki Pańskiej do Lądu n. Wartą od lat przyjeżdżają pielgrzymi z całej Polski. Spektakl wystawiany jest na scenie, w sali znajdującej się w podziemiach klasztoru. Trwa on prawie dwie godziny i składa się z pięciu aktów: Ogród Oliwny, Sąd Kajfasza, Przed Piłatem, Na Golgocie i Sala Sanhedrynu. Wydarzenia takie jak pocałunek Judasza, biczowanie Jezusa, Jego ukrzyżowanie dzieją się poza sceną, a widzowie domyślają się ich zaistnienia z dalszego toku akcji, np. w trzecim akcie jest scena wyprowadzenia związanego Jezusa, który w jednej ze scen końcowych aktu zostaje wprowadzony przed Piłata w szacie poplamionej krwią i w koronie cierniowej na skroniach. W czwartym akcie kapłani żydowscy zgromadzeni na Golgocie komentują wydarzenie spoza sceny, szydząc z Jezusa: „Przybijają Go. Może przyjdzie Eliasz?” W chwili śmierci Chrystusa rozlegają się błyskawice, grzmoty, zapada ciemność, a zebrana gawiedź ucieka w popłochu. Spektaklowi towarzyszy modlitewny nastrój. Kwestie wypowiadane przez ponad 30 alumnów-aktorów są w znacznej mierze parafrazą słów znanych z Pisma Świętego.

Salezjanie z Lądu n. Wartą wystawiali misterium Męki Pańskiej już w okresie międzywojennym. Po wojnie, w 1957 r. powrócili do tej tradycji. Niestety, w 1961 r. władze komunistyczne wydały zakaz organizowania widowiska. Zmiana sytuacji nastąpiła po wyborze Jana Pawła II na papieża. Od 1979 r. spektakl odbywa się rokrocznie. Autorem scenariusza jest ks. dr Franciszek Harazim SDB, muzykę skomponował ks. Antoni Chlondowski SDB, autor wielu prac z dziedziny muzykologii. W 1994 r. zmieniono częściowo scenografię. Od 1985 r. muzyka do misterium w wykonaniu Małej Orkiestry Symfonicznej w Poznaniu jest odtwarzana z nagrania dźwiękowego. Wcześniej spektaklowi towarzyszył akompaniament w wykonaniu zespołu muzycznego. W tym roku w roli Chrystusa wystąpił kleryk Bartłomiej Przybylski.

Po spektaklu pielgrzymi z Ciechocinka uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez ks. Mirosława Formellę SDB, wykładowcę łaciny w miejscowym seminarium duchownym, a następnie zwiedzali zabytkowe wnętrze świątyni. Ich przewodnikiem był jeden z kleryków salezjańskich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki