Logo Przewdonik Katolicki

Męka Pańska w Lądzie

Marcin Makohoński
Fot.

Przygotowania do wystawienia Misterium Męki Pańskiej w Lądzie nad Wartą rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku. Jak mówią aktorzy biorący udział w tym przedstawieniu, czyli na co dzień klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego: Nie tylko należy nauczyć się tekstu, przeprowadzić próby, ale także przygotować salę teatralną w taki sposób, aby widzowie...

Przygotowania do wystawienia Misterium Męki Pańskiej w Lądzie nad Wartą rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku. Jak mówią aktorzy biorący udział w tym przedstawieniu, czyli na co dzień klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego: Nie tylko należy nauczyć się tekstu, przeprowadzić próby, ale także przygotować salę teatralną w taki sposób, aby widzowie w dobrych warunkach mogli oglądać duchowy spektakl... Od 12 lutego do 6 marca br. Misterium Męki Pańskiej wystawiono na deskach sali teatralnej w podziemiach pocysterskiego klasztoru ponad dwadzieścia razy.Przedstawianie misterium Męki Pańskiej sięga swymi korzeniami początków pracy i działalności ojców salezjanów w Lądzie nad Wartą, gdzie obecnie znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Inspektorii św. Wojciecha. Autorem tekstu misterium jest ks. Franciszek Harazim SDB, a kompozytorem muzyki ks. Antoni Chlondowski SDB. Sztuka jest wzorowana na dramacie księdza Stanisława Hopka "Nazarejczyk. Melodramat w sześciu odsłonach na czas wielkopostny" z 1928 roku oraz jego późniejszych opracowaniach. Po raz pierwszy przedstawienie wystawiano jeszcze przed II wojną światową, a po niej wznowiono je w roku 1957. Wskutek zakazu władz państwowych, w latach 1961-1979 nastąpiła przerwa w jego prezentacji.
Misterium jest wystawiane przez cały Wielki Post w soboty i niedziele. Jednorazowo może je obejrzeć około 250 widzów. Pielgrzymi przybywają do Lądu ze wszystkich stron Polski. W latach 1979-2003 było ich ponad czterdzieści tysięcy. Wielu z nich gości w Lądzie nie po raz pierwszy. Przyjeżdżają tutaj, aby obejrzeć misterium, pomodlić się w klasztornej świątyni lub po prostu nabrać duchowych sił pośród otaczającego pocysterski klasztor spokoju i piękna.
Misterium ukazuje w pięciu aktach wydarzenia od zdrady Judasza do Zmartwychwstania Chrystusa. Czas pomiędzy kolejnymi aktami wypełniają rozważania i wspólna modlitwa. Szczególny charakter nadaje sztuce samo miejsce jej wystawienia. W podziemiach klasztoru w Lądzie, pod niewysokimi sklepieniami, w ciszy i półmroku łatwiej jest się skupić, a zarazem otworzyć serce na ponadczasowy przekaz tej najprawdziwszej ze sztuk. Wzorem lat ubiegłych, również i w tym roku klerycy seminarium stanęli na wysokości zadania. Doskonale ukazali, że misterium to nie tylko przedstawienie teatralne, ale też wielka uczta duchowa. Żywa katecheza z ciągle aktualnym przesłaniem i wskazaniem prawdziwej drogi naszego życia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki