Logo Przewdonik Katolicki

Dziennikarze gośćmi biskupa włocławskiego

Tomasz Sawic
Fot.

W piątek 24 stycznia br., w dniu patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego, odbyły się dwa spotkania biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z przedstawicielami mediów. W godzinach przedpołudniowych pasterz diecezji przebywał w Koninie, gdzie spotkał się z tamtejszym środowiskiem dziennikarskim. Dziennikarze włocławscy zostali zaproszeni do Pałacu Biskupiego na godzinę szesnastą. Podczas...

W piątek 24 stycznia br., w dniu patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego, odbyły się dwa spotkania biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z przedstawicielami mediów. W godzinach przedpołudniowych pasterz diecezji przebywał w Koninie, gdzie spotkał się z tamtejszym środowiskiem dziennikarskim. Dziennikarze włocławscy zostali zaproszeni do Pałacu Biskupiego na godzinę szesnastą.Podczas spotkań biskup Mering przedstawił wiele informacji z życia diecezji włocławskiej. Mówił m.in. o zmianach: od nowego roku akademickiego Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku - "źrenica w oku biskupa" - ma nowego rektora, a z początkiem roku 2005 "Ład Boży" ukazuje się jako magazyn diecezjalny "Przewodnika Katolickiego". Ksiądz biskup omówił pokrótce zadania duszpasterskie przyjęte do urzeczywistnienia w Roku Eucharystii, który w diecezji włocławskiej obchodzony jest równocześnie jako rok setnej rocznicy urodzin św. Faustyny. Wśród ważnych spraw duszpasterskich bp Mering wymienił też ustanowienie w diecezji 28 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej oraz konieczność utrzymywania kontaktów z innymi diecezjami i Kościołem misyjnym.
Życie diecezji to także realizacja przedsięwzięć o charakterze materialnym. Chodzi o budowy, renowacje, remonty kościołów i innych obiektów. Ksiądz biskup pozytywnie ocenił pomoc okazywaną przez władze samorządowe i służby konserwatorskie. Bez niej nie udałoby się prowadzić niektórych, najbardziej kosztownych inwestycji. Zebrani zostali też poinformowani, że 29 października br. zostanie otwarte Muzeum Diecezjalne we Włocławku.
Trzy szkoły: Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku, Zespół Szkół Katolickich im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu oraz Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wólce Czepowej korzystają ze wsparcia diecezji. Istnienie tych szkół dowodzi prężności działania środowisk, ponadto dzięki nim utworzone zostały miejsca pracy dla mieszkańców, podkreślił bp Wiesław Mering.
Więcej szczegółów podali dziennikarzom włocławskim obecni na popołudniowym spotkaniu księża: rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku ks. dr Jacek Szymański, dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prał. Marek Sobociński, ekonom diecezji ks. kan. Lesław Witczak i redaktor "Ładu Bożego" ks. dr Waldemar Karasiński. W spotkaniu uczestniczyli także: rzecznik Kurii Diecezjalnej ks. dr Antoni Poniński i włocławski korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. dr Krzysztof Graczyk.
Należy stwierdzić, że dziennikarze otrzymali syntetyczny obraz życia diecezji włocławskiej w wielu jego przejawach, co powinno przyczynić się do rzetelnego i pełniejszego informowania przez nich opinii publicznej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki