Logo Przewdonik Katolicki

Uroczystość ku czci św. Jana Bosko w Lądzie

Marcin Makohoński
Fot.

W niedzielę 30 stycznia br. w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie obchodzono uroczystość ku czci św. Jana Bosko - założyciela salezjanów. Mszy św., sprawowanej w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył ks. bp Wojciech Polak. Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego założył św. Jan Bosko w połowie XIX wieku w Turynie. Pierwszy...

W niedzielę 30 stycznia br. w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie obchodzono uroczystość ku czci św. Jana Bosko - założyciela salezjanów. Mszy św., sprawowanej w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył ks. bp Wojciech Polak.Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego założył św. Jan Bosko w połowie XIX wieku w Turynie. Pierwszy dom w Polsce salezjanie otworzyli w 1898 roku w Oświęcimiu. Podstawowym wymiarem realizacji powołania salezjańskiego jest praca wśród młodzieży - przede wszystkim ubogiej, opuszczonej i zagrożonej, która w sposób szczególny potrzebuje miłości i ewangelizacji.
Do Lądu nad Wartą salezjanie przybyli w kwietniu 1921 roku. W pocysterskim klasztorze otworzyli Niższe Seminarium Duchowne. Jego działalność i rozwój przerwał wybuch II wojny światowej. W 1939 roku hitlerowcy, w ramach eksterminacji narodu polskiego, urządzili w klasztorze obóz dla duchownych, których następnie wywozili do obozów koncentracyjnych. Salezjanie powrócili do Lądu w 1945 roku. Działalność reaktywowanego wówczas Niższe Seminarium trwała do 1952 roku, kiedy to władze PRL-u nakazały jego zamknięcie. Aby zapobiec przejęciu klasztoru przez władze państwowe, salezjanie 4 lipca 1952 roku otworzyli w Lądzie Wyższe Seminarium Duchowne.
Podczas niedzielnej Eucharystii modlono się w intencji wielkiego dzieła salezjańskiego - misji apostolstwa młodzieżowego. - Kiedy w tym uroczystym dniu wspominamy św. Jana Bosko, musimy wiedzieć, że był on uważnym obserwatorem swoich czasów, który w sposób bardzo konkretny patrzył na problemy młodego człowieka - mówił w homilii ks. bp Wojciech Polak. - Dlatego też i dzisiaj musimy po raz kolejny pochylić się nad sytuacją młodego człowieka i spróbować ją odczytać. Trzeba bowiem szukać nowych form wyrażania się Kościoła. Takich, poprzez które młody człowiek pozna smak spotkania z Bogiem. Osobiste doświadczenie będzie wtedy pomocne do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła.
W uroczystościach w Lądzie prócz ks. bp. Wojciecha Polaka wziął również udział ks. Jarosław Pizoń - duszpasterz Młodzieży Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki