Logo Przewdonik Katolicki

Z pilotem w dłoni

Magdalena Rak
Fot.

Automatyczna brama do garażu to już niemal standard. Przy działce z ogrodem rozwiązanie to nie jest jednak w pełni funkcjonalne, gdy nie towarzyszy mu automatyczna brama w ogrodzeniu posesji. Wybór rozwiązań zarówno estetycznych, jak i technicznych jest praktycznie nieograniczony. Można zdecydować się na bramę rozsuwaną, podnoszoną, uchylną. W przypadku bram garażowych do dyspozycji...

Automatyczna brama do garażu to już niemal standard. Przy działce z ogrodem rozwiązanie to nie jest jednak w pełni funkcjonalne, gdy nie towarzyszy mu automatyczna brama w ogrodzeniu posesji.Wybór rozwiązań zarówno estetycznych, jak i technicznych jest praktycznie nieograniczony. Można zdecydować się na bramę rozsuwaną, podnoszoną, uchylną. W przypadku bram garażowych do dyspozycji są rozmaite wzory i kolory - od tradycyjnej bieli czy brązu, po np. czerwień, przez imitację drewna. Bramy odgradzające posesję mogą także przybierać rozmaite formy - od szczebelków po bramy pełne. Dla funkcjonalności i bezpieczeństwa jednak kluczowe znaczenie ma mechanizm wprawiający całą instalację w ruch. Rzecz nie tylko w jego konstrukcji, ale i w odpowiednim zainstalowaniu.

Prąd z gniazdka


Mechanizm poruszający bramę w ogrodzeniu może być zasilany prądem z domowej sieci elektrycznej o napięciu 230V. Jeśli silnik bramy pracuje na napięcie obniżone - 24V, stosowny transformator mieści się, wraz z nim, przekładnią i elektroniką sterującą, w jednej, szczelnie zamkniętej obudowie. Zestaw taki, wraz z pilotem, można bez problemu kupić. Trzeba tylko zadbać o jego montaż (gdy nie jest się "złotą rączką", bezpieczniej zlecić rzecz fachowcowi) i przeprowadzenie w gruncie kabla zasilającego całość.
Do zasilania napędu oraz do połączeń sterujących używamy kabli w izolacji i płaszczu z PCW, z żyłami ochronnymi, które trzeba połączyć z obudową urządzeń. W miejscach, gdzie kabel wprowadzany jest do obudowy napędu i do budynku, trzeba wzmocnić go rurką z PCW - elastyczną lub sztywną, zależnie od warunków. W miejscu przechodzenia kabla przez ściany i stropy trzeba wykonać przepusty ze stalowej rury o odpowiedniej średnicy.

Do tablicy rozdzielczej


Na odcinku pomiędzy bramą a budynkiem kabel musi być położony w rowie o głębokości minimum 80 cm. Jeśli rów biegnie pod chodnikiem z płyt betonowych, wystarczy głębokość 60 cm. Rowy płytsze dopuszczalne są pod warunkiem osłonięcia kabla na całej długości pancerzem z rury o odpowiedniej wytrzymałości. Trzeba pamiętać, że jeśli rów nie przebiega w gruncie piaszczystym, jego dno należy przed ułożeniem kabla wysypać 10-centymetrową warstwą piasku. Taką samą warstwą należy przykryć kabel od góry. 25cm nad kablem trzeba ułożyć w gruncie pas niebieskiej folii ostrzegawczej.
Przy podłączaniu nowego obwodu do tablicy rozdzielczej trzeba zabezpieczyć go wyłącznikami - nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym, o parametrach określonych przepisami.

Z wydłużonym ramieniem

Bramy skrzydłowe ze skrzydłami do 2m i ciężarze do 200kg mogą być obsługiwane przez zmodyfikowane wersje siłowników. Nowoczesny siłownik może pochwalić się wyrafinowaną elektroniką. Jest w stanie zwolnić otwieranie lub zamykanie bramy. Potrafi także wykryć przeszkodę. Zablokowanie ruchu skrzydła bramy powoduje jej cofnięcie. Dzięki użyciu akumulatorków PS 124 napęd jest gotowy do pracy także wtedy, gdy brak prądu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki