Logo Przewdonik Katolicki

Małe ziarenko, które stało się wielkim dębem

Anna Płotek
Fot.

Już od wielu lat we wsi Kobierno (dekanat krotoszyński) funkcjonuje świetlica, gdzie dzieci i młodzież z całej parafii mogą znaleźć wsparcie środowiskowe, poznają ciekawe formy spędzania wolnego czasu, uczą się współpracować w grupie, a także mają możliwość rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań. Świetlica socjoterapeutyczna im. Jana Pawła II przy parafii św. Wojciecha...

Już od wielu lat we wsi Kobierno (dekanat krotoszyński) funkcjonuje świetlica, gdzie dzieci i młodzież z całej parafii mogą znaleźć wsparcie środowiskowe, poznają ciekawe formy spędzania wolnego czasu, uczą się współpracować w grupie, a także mają możliwość rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań.



Świetlica socjoterapeutyczna im. Jana Pawła II przy parafii św. Wojciecha w Kobiernie jest jedyną wiejską świetlicą w powiecie krotoszyńskim i choć jej początki datuje się na kilkanaście lat wstecz, to oficjalnie funkcjonuje od pięciu lat. Świetlica skupia od 30 do 40 dzieci i młodzieży z ośmiu wiosek należących do parafii. Zajęcia prowadzone są w trzech grupach wiekowych, trzy razy w tygodniu po trzy godziny dziennie. - Jednak to tylko teoria, natomiast w praktyce trzeba być tu obecnym przez cały czas, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy - mówi Anna Zowodna, specjalistka pedagogiki terapeutycznej prowadząca zajęcia w świetlicy.

Rozwijać zainteresowania


Głównym celem tego miejsca jest wspomaganie i stymulowanie indywidualnego rozwoju wychowanków, wspieranie dojrzewania emocjonalnego, profilaktyka w zakresie uzależnień od wszelkiego rodzaju używek oraz budowanie świadomości, że każdy jest wartościowy i może być potrzebny drugiemu. Wychowankowie mogą tutaj realizować także swoje pasje i zainteresowania w ramach działających kółek: plastyczno-technicznego czy teatralnego. Oprócz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, mających na celu pomoc uczniom w nauce, organizowane są także ćwiczenia odprężające, relaksacyjne, podczas których młodzież nabiera sił i zapału do podejmowania nowych wyzwań. Dodatkowo świetlica pozostaje w stałym kontakcie z miejscową szkołą podstawową, co pozwala na bieżąco konsultować z nauczycielami problemy uczniów oraz podjąć natychmiastowe działanie.
Tradycyjnie wychowankowie przygotowują sztuki teatralne oraz okolicznościowe imprezy, festyny. Na szczególną uwagę zasługuje świąteczna akcja "Promyk uśmiechu", podczas której w czasie Adwentu zbierane są prezenty dla dzieci z ubogich rodzin w parafii. Wtedy sprzedawane są także opłatki oraz kartki świąteczne wydawane przez parafię.

Zabawa i modlitwa


Na zakończenie 12-miesięcznego trudu pracy oraz w nagrodę za rzetelne wypełnianie obowiązków dla wychowanków świetlicy organizowane są letnie półkolonie, podczas których mogą oni oddać się zabawie i wypoczynkowi. Przygotowywane są też jednodniowe wyjazdy w ciekawe miejsca. W tym roku młodzież miło spędziła czas w gospodarstwie agroturystycznym w Leśnej Chacie (w Tolejnach koło Olsztynka).
Wszelkim działaniom patronuje miejscowy proboszcz ks. kanonik Ryszard Dziamski, który oprócz wspierania młodzieży, sam uczestniczy w licznych przedsięwzięciach organizowanych dla wszystkich parafian. Parafia św. Wojciecha dzięki swojemu pasterzowi stała się wyjątkową na wielu płaszczyznach. Słynie m.in. z rajdów rowerowych i corocznie odbywającego się w sierpniu biegu na Jasną Górę oraz poprzedzającego go biegu wokół parafii na 42-kilometrowej trasie. Osobliwością tej wspólnoty jest również Droga krzyżowa wiodąca przez kolejne wioski. Po przebyciu 7 kilometrów wierni gromadzą się na ostatniej stacji w Kościele, po czym następuje adoracja krzyża. Wyjątkową formę przybrały też uroczystości ku czci św. Floriana. Po złożeniu meldunku księdzu proboszczowi strażacy ze wszystkich wiosek należących do parafii uczestniczą we Mszy Świętej zakończonej defiladą.
Podejmowanie kolejnych inicjatyw i prowadzenie świetlicy możliwe jest dzięki życzliwości i serdeczności wspólnoty parafialnej, Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, który współfinansuje działania, oraz dzięki funduszom pozyskiwanym w ramach gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki