Logo Przewdonik Katolicki

Dobrze żyć - to wiele, dobrze umrzeć - to wszystko!

Lucyna Muniak
Fot.

"Gdy więc poważnie traktujesz swoją wiarę, Gdy według niej układasz swoje życie, Gdy o tym świadczysz słowem i życiem każdego dnia, Możesz wtedy liczyć na Boże Miłosierdzie, Możesz wtedy liczyć na pomoc Matki Bożej, Możesz wtedy oczekiwać łaski szczęśliwej śmierci, Możesz wtedy z radością oczekiwać Królestwa Bożego". "ABC...

"Gdy więc poważnie traktujesz swoją wiarę,
Gdy według niej układasz swoje życie,
Gdy o tym świadczysz słowem i życiem każdego dnia,
Możesz wtedy liczyć na Boże Miłosierdzie,
Możesz wtedy liczyć na pomoc Matki Bożej,
Możesz wtedy oczekiwać łaski szczęśliwej śmierci,
Możesz wtedy z radością oczekiwać Królestwa Bożego".


"ABC Apostolstwa Dobrej Śmierci"
opr. ks. Piotr Żelichowski MSFStowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, zwane także Apostolstwem Dobrej Śmierci, liczy już sobie prawie sto lat i skupia w swych szeregach prawie czterysta tysięcy członków. Wszyscy oni modlą się o szczęśliwą śmierć dla siebie i innych.

W trosce o zbawienie


Ludzkie przemijanie, kruchość doczesnego życia i śmierć mniej lub bardziej wpisane są w naszą świadomość. Wydaje się jednak, że współczesny człowiek ucieka od myśli o śmierci. Również współczesna kultura banalizuje śmierć i zazwyczaj podejmuje ten temat w bardzo zawężony sposób. W tym kontekście niezwykle cenną inicjatywą jest działalność Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Stawia sobie ono bowiem za cel przygotować swoich członków i innych do godnego, chrześcijańskiego umierania.
Należący do stowarzyszenia poprzez swoje modlitwy i ofiary pragną wyjednywać dla siebie i swoich bliskich wytrwanie w łasce uświęcającej. Dla obojętnych religijnie i grzeszników proszą o łaskę nawrócenia, dla wszystkich zaś o dobrą i świętą śmierć.
Osobom duchownym działającym w stowarzyszeniu pomagają zelatorzy, czyli osoby świeckie, propagujące idee Apostolstwa wśród rodzin katolickich.
Zelatorzy swoim świadectwem życia, a także aktywną pracą w stowarzyszeniu starają się przypominać innym o marności spraw tego świata.
- To śmierć uczy nas żyć - tłumaczy ks. Antoni Żebrowski MSF, dyrektor Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. - Swoją działalnością stowarzyszenie obejmuje nie tylko osoby w podeszłym wieku czy też należące do określonej klasy społecznej, ale wszystkich ludzi, bo wobec śmierci wszyscy są równi.
- Apostolstwo Dobrej Śmierci to stowarzyszenie modlitewne, które swoim członkom proponuje trzy stopnie przynależności - tłumaczy Barbara Antoniak, zelatorka stowarzyszenia przy parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Gnieźnie. - Pierwszy to przyjęcie w szeregi stowarzyszenia oraz podpisanie deklaracji o oddaniu się pod opiekę Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Drugi stopień przynależności to dodatkowo przyjęcie na siebie zobowiązania do trzykrotnego odmawiania rano i wieczorem modlitwy Zdrowaś Maryjo z dodaniem na końcu: "Matko Boża, Patronko Dobrej Śmierci - módl się za nami. Św. Józefie - módl się za nami". Natomiast członkowie z tzw. trzecim stopniem przynależności zobowiązują się ponadto do codziennego, wieczornego rachunku sumienia. Przynajmniej raz w miesiącu przystępują do sakramentu pojednania, a także zobowiązują się do krótkiej, codziennej refleksji nad godnym przygotowaniem na śmierć.
W dziewięciu parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej można spotkać około siedmiuset członków Stowarzyszenia Apostolstwa Dobrej Śmierci. Wspólnie się modlą i przynajmniej raz w miesiącu spotykają na Eucharystii. - W naszej parafii członkowie stowarzyszenia gromadzą się zwykle w pierwszą niedzielę miesiąca - tłumaczy ks. Mariusz Wieczorkiewicz, moderator grupy w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. - Członkowie Apostolstwa przypominają, że w każdej chwili powinniśmy być czujni i gotowi, bo nie znamy dnia ani godziny.

Apostolstwo Dobrej Śmierci zatwierdził papież Pius X w 1908 r., jego centrum znajduje się od początku we Francji. W 1987 roku została utworzona filia tego stowarzyszenia w Polsce w najstarszym sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej.
Każda osoba, która chciałaby włączyć się w dzieło Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, może przesłać swoje zgłoszenie na adres "Apostolstwo Dobrej Śmierci", Górka Klasztorna, 89-310 Łobżenica.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki