Logo Przewdonik Katolicki

Po Bożemu żyć i działać

Barbara Sawic
Fot.

W niedzielę 11 września br. we włocławskiej parafii Najświętszego Zbawiciela gościł o. Jan Jurczak OFM Cap., kustosz sanktuarium bł. ojca Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście n. Pilicą. Gość, zaproszony przez proboszcza ks. prał. Zbigniewa Szygendę i siostry honoratki, podczas Mszy św. przybliżał wiernym postaci i duchowość bł. o. Honorata (1829-1916) oraz sługi Bożej Anieli...

W niedzielę 11 września br. we włocławskiej parafii Najświętszego Zbawiciela gościł o. Jan Jurczak OFM Cap., kustosz sanktuarium bł. ojca Honorata Koźmińskiego w Nowym Mieście n. Pilicą. Gość, zaproszony przez proboszcza ks. prał. Zbigniewa Szygendę i siostry honoratki, podczas Mszy św. przybliżał wiernym postaci i duchowość bł. o. Honorata (1829-1916) oraz sługi Bożej Anieli Róży Kostka-Godeckiej (1861-1937).W okresie największych prześladowań Kościoła katolickiego przez carat o. Honorat (Wacław) Koźmiński stał się odnowicielem życia zakonnego i twórcą jego nowej formy. Założył 26 zgromadzeń zakonnych, z których 17 istnieje do tej pory. Jednym z nich jest Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi (honoratki). Siostry mają dom na terenie parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. Od września br. rozpoczęły pracę z dziećmi i młodzieżą: s. Urszula i s. Laura uczą w szkołach.
Włocławek był bardzo bliski o. Honoratowi: tu przeżył młodość, w tutejszym klasztorze Ojców Franciszkanów odbył spowiedź generalną. W niedzielnych kazaniach o. Jan Jurczak przedstawił genezę powstania ruchu honorackiego przypadającego na lata po powstaniu styczniowym, kiedy w Królestwie Polskim trwały kasaty zakonów. Gdy władze carskie likwidowały zakony, o. Honorat Koźmiński zakładał nowe, ukryte, bezhabitowe, które powstawały z potrzeby chwili, by zaradzić złu. Ojciec założyciel nie doczekał wolnej Polski, lecz dzieło jego życia przyczyniły się do odzyskania niepodległości Ojczyzny. I dziś możemy uczyć się od błogosławionego, jak odczytywać znaki czasu, jak trwać po Bożemu i działać.
Kazania poświęcone bł. o. Honoratowi i jego działalności zakonotwórczej o. Jan Jurczak głosił we Włocławku również w niedzielę 18 września. Tym razem w parafii Wszystkich Świętych, gdzie przybył na zaproszenie gwardiana, o. Mariusza Dębińskiego OFM. W liturgię Mszy Świętych sprawowanych we włocławskich parafiach włączyły się członkinie Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi.

Na podstawie relacji sióstr honoratek
opr.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki