Na V Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich, odbywające się 23 września na Jasnej Górze, przyjechało ponad 1400 uczniów szkół katolickich z Polski, a wśród nich liczna grupa z ZSK w Sieradzu z katechetami. Obrady Forum poprowadzili o. Marek Urbanowski OP i Jan Pospieszalski. Temat spotkania: "Odnaleźć spojrzenie Pana", osnuty był na katechezie Ojca Świętego Jana Pawła II.
Forum było wyrazem hołdu i wdzięczności wobec Jana Pawła II, zatrzymaniem się nad treścią papieskich przemówień do młodych na Westerplatte i na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzież obejrzała materiał filmowy ze spotkania z Janem Pawłem II pod Poznańskimi Krzyżami. Wielu młodych przybyło na Forum po raz kolejny. Monika z ZSK w Sieradzu przyznała się, że właśnie na Forum zrozumiała słowa Papieża o tym, że przyszłość Polski zależy od młodych. Weronika nie ukrywała, że wraca z Jasnej Góry do domu odmieniona, bogatsza wewnętrznie. Małgosia jest przekonana, że doświadcza obecności Jana Pawła II, czuje jego ojcowską troskę. - Był, jest i będzie dla nas darem od Boga - podkreślała.
Rozpoznać Jezusa
Ojciec Marek Urbanowski OP ukazał spojrzenie Chrystusa w dziełach wielkich malarzy średniowiecza. Przypominał też słowa Jana Pawła II o polskim - europejskim dziedzictwie: - W Europie nie trzeba niczego wymyślać, trzeba tylko sięgnąć do źródeł - podkreślał. Mówił też o potrzebie rozpoznawania obecności Chrystusa: w znaku krzyża, w sakramencie pokuty, w Piśmie Świętym, Eucharystii. Wyrazem tego rozpoznania jest nasze świadectwo wobec innych. - Spojrzenie Chrystusa pobudza człowieka do działania. Na szczęście jest Eucharystia, w której Chrystus daje nam siłę, by Jego spojrzenie odwzajemnić. Chrystus przychodzi do nas jak żebrak, prosi o miłość. To przedziwne, że Bóg prosi o miłość. Bóg jest Miłością i szuka naszej miłości - uczył o. Marek.
Mają swoją tożsamość
Szczególne świadectwo dał młodym Jan Pospieszalski. Jego postawa jest wyrazem głębokiej świadomości wiary i troski o innych: - Młodym trudno jest w swoich środowiskach przyznać się, że chodzą do szkół katolickich. Przyjeżdżając tu, nabierają poczucia wartości, czują się siłą, zyskują tożsamość. [...] Dobrze, że przybywają na Jasną Górę: z tego miejsca wychodziły inspiracje, powstawały wielkie dzieła. Młodzież pozytywnie przyjęła formę spotkania, podkreślając że było ono interesujące i dobrze zorganizowane. A najważniejsze, że "są jeszcze ludzie, którzy w ten sposób potrafią dzielić się tym, co piękne i ważne, a więc wiarą i miłością" - jak powiedziała Ola z Sieradza.