Szczyt życia
ks. prof. Jan Kanty Pytel
Fot.
Synod biskupów, który rozpoczął się w Rzymie, kończy ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Eucharystii. Docierają do nas głosy o podejmowanych inicjatywach, aby ta największa i najcenniejsza tajemnica obecności Boga wśród ludzi była bliższa i bardziej ceniona. Słyszy się o rozpoczęciu nieustającej adoracji, sympozjach naukowych, kościołach otwartych, aby umożliwić wiernym uczczenie...
Synod biskupów, który rozpoczął się w Rzymie, kończy ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Eucharystii. Docierają do nas głosy o podejmowanych inicjatywach, aby ta największa i najcenniejsza tajemnica obecności Boga wśród ludzi była bliższa i bardziej ceniona. Słyszy się o rozpoczęciu nieustającej adoracji, sympozjach naukowych, kościołach otwartych, aby umożliwić wiernym uczczenie Najświętszego Sakramentu. Byliśmy także świadkami ogólnopolskiego i diecezjalnych kongresów eucharystycznych i zapewne wielu innych działań, bardziej lub mniej udanych, ale wszystkich zmierzających do rozbudzenia naszej wiary w Boże Ciało.
Jednak tego, co powinno się wydarzyć w związku z Rokiem Eucharystii i tak w pierwszym rzędzie trzeba szukać w nas. Obraz na okładce, jak i pytanie na niej umieszczone: Czy był to Rok Eucharystii? - skierowane jest do każdego. Można zadać i kolejne: czy udało mi się częściej uczestniczyć we Mszy Świętej niż zwykle, także w zwykłe dni, nie tylko w niedzielę i święta? Czy nasze życie eucharystyczne było nadal szare, czy nabrało odpowiednich barw i głębi? Te pytania winny nam towarzyszyć zwłaszcza teraz, kiedy w najbliższych dniach z rozrzewnieniem i miłością będziemy wspominać człowieka Eucharystii - Ojca Świętego Jana Pawła II, człowieka, który nazywał ją szczytem życia i Kościoła.