"Dziś Caritas jest postrzegana w Polsce jako nowoczesna, duża, reagująca szybko, budząca zaufanie i przyjazna człowiekowi organizacja charytatywna Kościoła katolickiego. Caritas pomaga cierpiącemu człowiekowi i aktywizuje osoby dotąd niezaangażowane w tę działalność. Realizuje tym samym w sposób konkretny i praktyczny nakaz Chrystusowy miłości bliźniego" - napisali polscy kardynałowie, arcybiskupi i biskupi w specjalnym komunikacie na 333. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku Caritas Polska obchodzi 15-lecie wznowienia działalności.
Działalność charytatywna Kościoła jest obecna od zarania jego dziejów. Kapłani zawsze spieszyli z pomocą swym wiernym, nie tylko w kryzysach duchowych, ale i materialnych. Tradycje te są bardzo utrwalone w Polsce, gdzie Kościół w trudnych okresach, szczególnie podczas zaborów, w czasie wojen i komunistycznego zniewolenia, zawsze wspierał człowieka i udzielał mu pomocy.
Przedwojenne korzenie
W sensie formalnym Caritas Polska powołana została do życia w 1929 roku, w ślad za nią w latach trzydziestych powoływano diecezjalne organizacje Caritas. W czasie II wojny światowej, mimo ogromnych trudności, Caritas pozostawała jedną z głównych, podziemnych organizacji charytatywnych. Zaraz po wojnie, proporcjonalnie do ogromnych potrzeb wyczerpanego narodu, burzliwie rozwinęła się działalność Caritas. Potok pomocy, jaki wówczas popłynął, został dramatycznie przerwany przez władze komunistyczne, które doprowadziły do likwidacji kościelnej Caritas i powołania jej świeckiej, reżimowej repliki - Zrzeszenia Katolików Świeckich Caritas. Mimo komunistycznych restrykcji, Episkopat Polski nie pozostał bezczynny i nadal, przez kolejne dziesięciolecia organizował pomoc, z której w trudnych czasach socjalistycznej gospodarki korzystały całe rzesze Polaków.
Znów w wolnej Polsce
Dziesiątego października 1990 r. w warunkach wolnej Polski odrodziła się Caritas Polska. Dzisiejsza Caritas, nawiązując do swych przedwojennych korzeni, stała się jednocześnie prężną i nowoczesną organizacją, odpowiadającą wyzwaniem współczesności - mówi ks. dr Adam Dereń, dyrektor Caritas Polska. - We współpracy z nami działa już ponad 60 tys. wolontariuszy, zaś wszelka działalność Caritas stwarza pracę dla 4500 osób, co jest wartością samą w sobie w dobie tak dużego bezrobocia - dodaje ks. Dereń. "Podstawową strukturą w działalności dobroczynnej są parafialne zespoły Caritas. Posiadają one możliwość właściwego rozeznania potrzeb ludzi danego środowiska. W parafii, zwłaszcza niezbyt dużej, ludzie znają się dość dobrze. Dlatego można dotrzeć do osób potrzebujących. Istotnym elementem posługi charytatywnej w parafii jest gotowość wsparcia materialnego, ale także wrażliwość na zaniedbania moralne oraz duchowe, którym zespół charytatywny może przeciwdziałać" - zwracają uwagę polscy biskupi w liście wydanym z okazji jubileuszu.
Wielkie dzieła miłości
W ciągu ostatnich piętnastu lat swojej współczesnej działalności Caritas Polska zorganizowała trudną tu do wymienienia ilość akcji i przedsięwzięć, z których dochód przeznaczony został na pomoc niezliczonej rzeszy potrzebujących osób. W pracy Caritas Polska widoczne są dwa zasadnicze nurty - mówi ks. dyrektor Adam Dereń. - Pierwszy to działalność instytucjonalna i realizowane projekty stałe; drugi polega na pracy wolontariuszy, a także na reagowaniu na bieżące potrzeby i niespodziewane zdarzenia. Caritas Polska pomaga na co dzień kilkuset tysiącom osób - podkreśla ksiądz dyrektor. Tylko w samym bieżącym roku poza pomocą doraźną, regularnie wypłacanymi stypendiami, organizowanych jest dziesięć dużych projektów charytatywnych. Wśród nich można wymienić Kampanię Społeczną "Kromka Chleba". Jest ona odpowiedzią na ciągle pogłębiające się ubożenie naszego społeczeństwa, szczególnie na problem głodu i niedożywienia. Już dziś Caritas Polska każdego dnia dożywia ok. 54 tys. dzieci. Inny projekt to akcja "Leczenie Dzieci" - organizowane jest tu dofinansowanie kosztownych operacji i zabiegów ratujących życie dzieciom cierpiącym na przewlekłe choroby i niepełnosprawność. Realizowane są też plany przeciwdziałania bezrobociu i kreowania mechanizmów pomocowych dla osób i rodzin dotkniętych tą plagą społeczną. Koordynowane są też projekty pomocowe dla osób bezdomnych. W tym roku po raz szesnasty zorganizowano Wakacyjną Akcję Caritas, w ramach której 100 tys. podopiecznych z najbiedniejszych rodzin uczestniczyło w kolonii. Wielką popularnością cieszą się też powszechnie znane akcje "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" i paschaliki wielkanocne. Caritas Polska wspiera też i organizuje akcje pomocy zagranicznej, zarówno stałe, jak i okazjonalne, wywołane klęskami żywiołowymi i kataklizmami.