Logo Przewdonik Katolicki

Jedni za drugich - solidarni

Tomasz Sawic
Fot.

Ostatnim akordem włocławskich obchodów rocznicy 25-lecia powstania NSZZ "Solidarność" była uroczystość zorganizowana w piątek 23 września br. w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego. Na widowni, obok członków i władz NSZZ "Solidarność" Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, władz miejskich z prezydentem Włocławka Władysławem Skrzypkiem, obecni byli duchowni, od lat związani...

Ostatnim akordem włocławskich obchodów rocznicy 25-lecia powstania NSZZ "Solidarność" była uroczystość zorganizowana w piątek 23 września br. w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego.


Na widowni, obok członków i władz NSZZ "Solidarność" Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, władz miejskich z prezydentem Włocławka Władysławem Skrzypkiem, obecni byli duchowni, od lat związani z "Solidarnością": ks. prał. Stanisław Waszczyński, ks. prał. Wojciech Frątczak i ks. kan. Michał Pietrzak. Zebranych powitał przewodniczący Zarządu Regionu Janusz Dębczyński.
Wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Następnie patriotyczną mowę wygłosił ks. Waszczyński, który też poprowadził modlitwę. W części artystycznej spotkania odbył się koncert muzyki poważnej w wykonaniu włocławskiego zespołu Vladislavia Camerata.
Następnie refleksjami i wspomnieniami sprzed lat podzielili się z zebranymi dawniejsi przewodniczący związku: Zdzisław Malinowski i Mirosław Przybytek. Obaj zwracali uwagę, że solidarność jest potrzebna wszystkim ludziom i w każdym czasie. Wręczenie Złotych Odznak NSZZ "Solidarność", nadanych przez kapitułę powołaną przy Zarządzie Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, było podziękowaniem ludziom za ich pracę na rzecz związku. Z racji długiej listy zasłużonych, ceremonia odbywała się w dwóch częściach, między którymi na scenie wystąpili uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 4 we Włocławku. W widowisku przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z historii NSZZ "Solidarność". Na zakończenie przemówienie wygłosił Władysław Skrzypek. Oprócz wyrazów wdzięczności i uznania dla "solidarnych", w przemówieniu prezydenta znalazł się apel do nas wszystkich, abyśmy czuli się związani z innymi ludźmi, dostrzegali ich problemy i chcieli je wspólnie rozwiązywać.
Przed 25 laty, odpowiedzialni jedni za drugich, solidarnie walczyli o przyszłość. Jak wielu z nich zmienił czas? Co przekazali młodszemu pokoleniu? Dziś daje się dostrzec, że solidarność w naszym społeczeństwie uległa osłabieniu, może nawet zanikowi? Wielki czas, abyśmy podjęli wspólny wysiłek pielęgnowania tej cnoty. "Człowiek wewnętrzny" każdego z nas będzie lepszy i piękniejszy, jeśli będzie też człowiekiem solidarnym.
Tomasz Sawic

"Jedni drugiego brzemiona noście - to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją do międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności".

Jan Paweł II, fragment homilii wygłoszonej podczas Mszy św.
dla ludzi pracy, 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki