Collegium Catholicum Bydgostiense gościło od 20 do 24 września swoich rówieśników z Mannheim. Szesnastu uczniów wraz ze swoim opiekunem poznało funkcjonowanie szkoły, wzięło udział we wspólnych lekcjach i modlitwach, a także zwiedziło najpiękniejsze zakątki Polski. Całość była naznaczona duchem chrześcijańskiej miłości, jaką gwarantuje szkoła katolicka.
Współpraca polsko-niemiecka rozpoczęła się w 2002 roku. Wówczas Bydgoszcz nawiązała partnerskie stosunki z niemieckim miastem. Jak podkreśla dyrektor szkoły, wymiana ma na celu integrację młodego pokolenia Polaków i Niemców - poprzez kształtowanie języka, poznawanie kultury i historii. - Nie możemy zapomnieć o bardzo ważnym aspekcie duchowym, który jest wyrażony we wspólnej modlitwie oraz rozważaniach Słowa Bożego. To wszystko służy podbudowie duchowości katolickiej - przyznaje ks. dr Mirosław Gogolik.
Nad organizacją od samego początku czuwa nauczycielka języka niemieckiego w Collegium Catholicum Bydgostiense Katarzyna Popiel. - Trzy lata temu nawiązaliśmy kontakt z gimnazjum sióstr urszulanek. Uczniowie z Niemiec przyjechali do nas w 2003 roku. Później pojechali tam nasi uczniowie. I tak do dziś nasza współpraca wciąż się rozwija - przyznaje. Wówczas wśród 16-osobowej grupy była Beate Diehl. - Zauważyłam, że młodzi ludzie pozbyli się stereotypów i mają inne wyobrażenie o stosunkach polsko-niemieckich - mówi. Opiekunka podkreśla istotę kształtowania sfery duchowej, jaka dokonuje się w szkole katolickiej. - Nasza placówka przyjmuje uczniów katolickich i ewangelickich. Dlatego religia podzielona jest na dwie grupy. Ale to ważny krok do tego, by uczyć się życia obok siebie - dodaje.
Rówieśnicy z Niemiec nie kryli swojego zadowolenia z pobytu w Bydgoszczy. - Jestem tutaj już drugi raz. Wszystko mi się podoba. Mam na myśli całą Polskę, ludzi oraz ich gościnność - przyznaje Izabella Di-Miceli. Michael Graf znalazł się w Polsce po raz pierwszy. - Jestem zadowolony z gościnności oraz… dużej ilości dobrego jedzenia! - dodaje. Młodzi ludzie uczestniczyli także we wspólnej lekcji języka niemieckiego, spotkali się z prezydentem Bydgoszczy, odwiedzili Malbork, Toruń oraz Ciechocinek. Na czas pobytu zamieszkali u rodzin uczniów z Bydgoszczy. Wymiana została dofinansowana przez Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania z Krakowa.