Logo Przewdonik Katolicki

Japończycy jak wieloryby

Joanna Pawłat
Fot.

Tematyka zbiorowych paktów samobójczych na stałe zagościła w ramówkach japońskich środków masowego przekazu. Już blisko pięćdziesiąt osób postanowiło wspólnie odebrać sobie życie. Byli to przeważnie młodzi ludzie, sprawnie poruszający się w cyberprzestrzeni, którzy poznali się na forum internetowym. Tuż przed Nowym Rokiem, który w Japonii jest świętem rodzinnym, liczba ta...

Tematyka zbiorowych paktów samobójczych na stałe zagościła w ramówkach japońskich środków masowego przekazu. Już blisko pięćdziesiąt osób postanowiło wspólnie odebrać sobie życie. Byli to przeważnie młodzi ludzie, sprawnie poruszający się w cyberprzestrzeni, którzy poznali się na forum internetowym. Tuż przed Nowym Rokiem, który w Japonii jest świętem rodzinnym, liczba ta wzrosła o kolejne trzy ofiary. Co jest przyczyną pędu młodego pokolenia ku samozagładzie?Japonia to kraj, w którym średnia gęstość zaludnienia to 332 osoby na kilometr kwadratowy - lecz gros
powierzchni zajmują niezamieszkane góry - i gdzie z trudem znajdziemy ustronne miejsce w wielkomiejskim zgiełku.
Dzisiejsze pokolenie Japończyków to pokolenie samotników, zamkniętych w czterech ścianach firmy lub domu, z których większość posiada stały dostęp do Internetu, a czterdzieści procent jest ciągle on line. Nippon nurtują swoiste dla tego kraju problemy: domowi pustelnicy hikikomori, samobójstwa dzieci, problemy śmierci z przepracowania. Teraz dołączyły do tego grona internetowe pakty samobójcze.
Owo zjawisko znane było już w ubiegłym dziesięcioleciu, lecz teraz, gdy dostęp do Internetu w domu jest tak oczywisty, jak posiadanie bieżącej wody, urosło do rangi prawdziwego problemu. Statystyki są bezlitosne: spośród setek osób odwiedzających codziennie fora internetowe poświęcone depresji i śmierci około 50 osób, wcześniej zupełnie sobie nieznanych, postanowiło razem umrzeć. Chyba największe poruszenie wywołało październikowe zbiorowe samobójstwo w prefekturze Saitama, gdzie w samochodzie znaleziono ciała 7 młodych ludzi z różnych regionów Japonii, którzy zatruli się czadem. Każdy z uczestników miał życiowe problemy (przemoc domowa, niepowodzenia na studiach, brak pracy) oraz to nieszczęście, że odwiedził feralne forum. Policja znalazła ślady korespondencji ofiar. Dzień później odnaleziono ciała dwu innych uczestniczek tego samego paktu. Prowodyrem grupy była 34-letnia matka dwójki dzieci, weteranka jeśli chodzi o próby samobójcze, prywatnie, jak wynika ze słów jej znajomych, piękna, czarująca kobieta, którą bił mąż. Tak duża liczba ofiar wywołała falę analiz i dyskusji nad stanem społeczeństwa japońskiego, jednak bez żadnych konkretnych działań, o czym świadczą kolejne incydenty. W podobny sposób zmarły w listopadzie cztery ofiary w Shizuoka, w grudniu odeszło troje ludzi w Oita i przed samym Nowym Rokiem odkryto następne trzy ciała opodal Tokio.
- Niegdyś rytualne samobójstwo seppuku traktowano jako wyjście honorowe - mówi Hisako, sekretarka w dużej firmie. Popełniano je w razie najwyższej konieczności, by ochronić cześć własną, rodziny, firmy, kraju czy wcześniej feudalnego pana. Popełniający harakiri zyskiwał szacunek otoczenia. Japonia gloryfikowała śmierć.

Idą na łatwiznęRóżne, często bardzo poważne są powody współczesnych samobójstw, jednak ten szczególny rodzaj: zbiorowy internetowy pakt wynika raczej ze słabości charakteru. Desperatowi potrzeba motywacji i grupy opacznie rozumianego wsparcia, która utwierdzi go w przekonaniu, iż postępuje dobrze. Nie jest on jednocześnie w stanie podzielić się swymi problemami z najbliższymi, którzy mogliby mu pomóc, dlatego też szuka wspólników w Internecie, gdzie nie musi ujawnić swej tożsamości ani prawdziwych pobudek.
Japońskie strony internetowe poświęcone samobójstwom i makabrze w pojęciu ogólnym liczone są na tysiące. Mimo nacisków ze strony społeczeństwa policja ma problemy z ich szybką likwidacją, gdyż są przenoszone na coraz to nowe serwery. Takie strony www to potężny biznes. Oprócz czatu oferowane są różnorakie instrukcje, jak skutecznie odebrać sobie życie, i pomocne w tym leki oraz inne akcesoria, typu foliowe torby na głowę. "Sam prowadzę taki serwis - wypowiada się na jednym z forów Hideki, 35-letni ojciec dwojga dzieci, bezrobotny, nieposzukujący pracy, na utrzymaniu żony - chciałem popełnić samobójstwo i ciągle o tym myślę, ale obsługa strony pochłania mi dużo czasu, chyba tylko dlatego wciąż jeszcze żyję. Rodzina wie o wszystkim, ale nie mogą nic poradzić. To moje życie. Ja już postanowiłem", pisze. Kiedy czytam jego wypowiedź, nie przychodzi mi na myśl inny zwrot oprócz "potworny, próżny egoista"…

Religia, rodzina a samobójstwoWielu Japończyków deklaruje się jako ateiści. Buddyzm i shintoizm, dwie główne religie na Wyspach, niejednokrotnie praktykowane wspólnie, nie wypowiadają się kategorycznie na temat samobójstwa. - Wierzę w wędrówkę dusz - mówi 32-letni Shinya - a śmierć to tylko coś w rodzaju drzwi pomiędzy kolejnymi wcieleniami. Prawo do śmierci ma każdy, to wolny wybór. Ja ich nie potępiam - dodaje.
W Japonii są również chrześcijanie, dla których samobójstwo jest grzechem. Stanowią oni jednak zaledwie niewielki procent. Sama, chodząc tu do kościoła katolickiego, stwierdzam, iż na przestrzeni paru ostatnich lat wiernych ubyło, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Mimo ogromnych wysiłków księży misjonarzy, organizujących różne grupy działające przy parafiach (nauka języków, kółka dyskusyjne, turystyczne, kulturoznawcze), ich otwartości i przyjazności, wciąż ogromną barierę stanowi język. Zwłaszcza w delikatnych sprawach, jak na przykład w poradnictwie rodzinnym.
Rodzina japońska po drugiej wojnie światowej przeszła ogromną transformację. Z wielopokoleniowych domów, gdzie każdy każdego miał na oku, stała się zdecentralizowaną, rozczłonkowaną, mniej liczną. Dzieci, zamężne lub nie, mieszkają na różnych krańcach Wysp, zaś do domu rodzinnego przyjeżdżają raz w roku na kilka dni. Do takiego stylu życia zmusza przede wszystkim praca i przeprowadzki całych rodzin do różnych części kraju wymagane przez korporacje. Z drugiej strony, to też wolny wybór. Rieko, córka mojego znajomego z Fukuoki, mieszkająca w dużym domu z rodzicami, postanowiła mimo ich żalu wybrać się na studia do przeciwległego Sapporo. - W okolicy jest mnóstwo uniwersytetów, ale ja chcę się w końcu usamodzielnić - mówi. Rodzina traci więc pieczę nad swymi członkami. W odległych miastach są oni skazani na własne siły. Wielu wstydzi się potem przyznać, iż nie podołało wyzwaniom, nie wszystko poszło po ich myśli, stracili pracę, nie dają sobie rady, nie mają pieniędzy. Młody Japończyk dąży do tego, by być cichym, niesprawiającym kłopotów i samowystarczalnym. Gdy pracuje, większą część czasu poświęca firmie, nie zaś własnej rodzinie. Pod maską konwenansów kuleje międzyludzka komunikacja, nawet na tak elementarnym poziomie, jak rozmowa małżeńska.

Co robi państwo?Niestety, niezbyt wiele. Problem samobójstw jest lekceważony. Bardzo mało jest grup wsparcia z prawdziwego zdarzenia. - To trudna sprawa - powiedział Takahiro, student naszego laboratorium, kiedy spytałam, jak zasięgnąć fachowej porady, gdy ma się problemy rodzinne lub w pracy. - W urzędzie miejskim jest co prawda oddział poradnictwa, ale nie udzielają oni zazwyczaj pomocy, a jedynie dają adresy psychoterapeutów. Koszt porady zależnie od tego, czy jest to szpital, czy tylko biuro, pokrywany jest w części lub całości przez petenta. To nie są małe sumy - dodaje. Dodatkowo zniechęcać może komentarz jednego z psychiatrów z Tokio, mówiący o tym, że pacjentowi zgodnie z grafikiem poświęca się do 10 minut, a czas ten przeznaczony jest nie tyle na rozmowę, co na wypisanie recept na leki. Człowieka traktuje się przedmiotowo, wywiad najczęściej polega na wypełnieniu ankiety podczas oczekiwania w długiej kolejce. Po wprowadzeniu wyników do komputera lekarz dostanie gotowy wydruk z rąk pielęgniarki, na który rzuci okiem w czasie, gdy pacjent przycupnie na moment na kozetce. Oczywiście, jeśli kogoś stać na pokrycie kosztów, może z porady skorzystać prywatnie, ale nie daje to żadnej gwarancji wyższej jakości.
Corocznie dwadzieścia pięć tysięcy telefonów od potencjalnych samobójców otrzymuje anonimowy telefon zaufania "Inochi no Denwa", założony dwadzieścia lat temu przez Yukio Saito. To organizacja w dużej mierze utrzymywana przez prywatnych darczyńców. Mimo iż jest już szeroko rozpoznawalna, nie otrzymuje żadnych funduszy od państwa. Według wolontariuszy z oddziału w Nara, funkcją telefonu jest głównie słuchać i starać się dać telefonującemu wrażenie, że w swych odczuciach nie jest osamotniony. Szczególną uwagę poświęca się samobójcom. Niestety, jest to kontakt anonimowy, a standardowym zwrotem jest: "samobójstwo to nie jest odpowiednia droga dla Ciebie". Dla "Inochi no Denwa" pracuje ponad osiem tysięcy wolontariuszy, którzy na własny koszt przechodzą czterdzieści sesji treningowych rocznie. Są jednak wciąż tylko amatorami, dlatego nie mogą udzielać szczegółowych porad. W Tokio otwarto w latach dziewięćdziesiątych punkt konsultacyjny, gdzie można osobiście zasięgnąć porady fachowców, w przypadkach, gdy kontakt telefoniczny jest niewystarczający.
To wszystko jest kroplą w morzu potrzeb. Czy Japończycy, pozbawieni pomocy fachowców i wsparcia bliskich, stają się podobni do wielorybów, ślepo pędzących w ramiona śmierci?

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki