Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

PK
Fot.

W obronie rodziny Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skrytykował w Poznaniu "coraz silniejsze ataki na małżeństwo i rodzinę". Metropolita poznański przestrzegł, że zagraża to życiu społecznemu. - Z dnia na dzień ataki na małżeństwo i na rodzinę stają się coraz silniejsze i coraz groźniejsze, zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak...

W obronie rodzinyWiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skrytykował w Poznaniu "coraz silniejsze ataki na małżeństwo i rodzinę". Metropolita poznański przestrzegł, że zagraża to życiu społecznemu. - Z dnia na dzień ataki na małżeństwo i na rodzinę stają się coraz silniejsze i coraz groźniejsze, zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i w sferze prawodawstwa - stwierdził podczas Mszy św. odprawionej w poznańskiej katedrze dla małżonków obchodzących jubileusze 25-lecia i 50-lecia małżeństwa. - Rodzina to nie tylko serce życia chrześcijańskiego, ale także fundament życia społecznego i politycznego - przypomniał metropolita. Ostrzegł, iż kto niszczy tę podstawową tkankę ludzkiego współistnienia, zadaje głęboką ranę społeczeństwu. Wśród zjawisk godzących w małżeństwo i rodzinę metropolita wymienił dążenia do przyznawania związkom osób tej samej płci praw należnych tylko małżeństwom, zabijanie nienarodzonych oraz wypaczanie naturalnych procesów prokreacji przez stosowanie metod in vitro. - Umniejszanie wartości społecznej małżeństwa oraz brak szacunku dla nienaruszalnej godności ludzkiego życia w żadnym wypadku nie mogą sprzyjać postępowi społecznemu - powiedział abp Gądecki.

Święto Podwyższenia KrzyżaBlisko 15 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy wzięło udział w tradycyjnym nabożeństwie podczas obchodów uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego w grocie poświęconej Matce Bożej z Lourdes w sanktuarium na Górze św. Anny. Obchodzone 14 września święto ma swe początki w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Wybierzmy szanujących DekalogFachowość nie może być ostatecznym kryterium podczas zbliżających się wyborów. Najważniejsza jest zdolność do oceny siebie i innych w świetle prawa Bożego - mówił w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie metropolita białostocki Wojciech Ziemba. Odprawił tam Mszę św. dla około 10 tysięcy pielgrzymów. Większość z nich przybyła do sanktuarium pieszo w XXI Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce do Krypna. Nawiązując do zbliżających się wyborów, duchowny wskazał na niebezpieczeństwo, które rodzi się z odrzucenia Boga. - We wrześniu, gdy wspominamy ogrom cierpień narodu polskiego, spowodowanych przez ateistyczne ideologie, nie możemy powstrzymać się od skierowania przestrogi do współczesnych pokoleń przed tragicznymi skutkami odchodzenia człowieka od Boga i Jego przykazań. Skutkiem takiej postawy są przestępstwa rabunkowe, korupcja, brak liczenia się z godnością własną i innych, byle tylko sięgnąć po władzę lub pieniądze. Dlatego z tym większą uwagą należy przyglądać się proponowanym programom wyborczym, jak i życiorysom kandydatów do władzy - mówił metropolita białostocki. Zwrócił uwagę, że wybierani do władzy ludzie powinni odznaczać się poszanowaniem Dekalogu i Ewangelii, życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz powinni być wrażliwi na ludzką biedę, w tym bezrobocie.

Niewielki wzrost powołań kapłańskich


Ponad 7 tysięcy alumnów rozpocznie studia w seminariach diecezjalnych i zakonnych w Polsce - wynika z danych przedstawionych przez przewodniczącego konferencji rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych ks. prałata Wacława Depo. W klasztorze Ojców Karmelitów w Wadowicach obradowali przełożeni polskich seminariów duchownych. W tym roku odnotowano niewielki wzrost powołań. Na pierwszy rok studiów do seminariów diecezjalnych i zakonnych przyjęto 1728 kandydatów. - Na przykład w ubiegłym roku do seminariów diecezjalnych przyjęliśmy 1097 osób, w tym roku już 1146 - poinformował ks. Depo. Najwięcej kandydatów na pierwszy rok przyjęto w Katowicach - 49 oraz Tarnowie - 48.

W skrócie

- Wszystkie skandale, o których tak ostatnio głośno, pokazują, jak chora jest nasza Ojczyzna i polskie prawodawstwo - mówił w Wiślicy abp Józef Michalik. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył uroczystościom nadania tytułu bazyliki mniejszej tamtejszej kolegiacie, ufundowanej przez króla Kazimierza Wielkiego.

- Prymas Polski kard. Józef Glemp przyjął w Warszawie zwierzchnika Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego patriarchę Eliasza II. Gościowi i całej delegacji gruzińskiej towarzyszył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa. Prymas podarował swemu gościowi obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a sam otrzymał od niego ikonę św. Jerzego, patrona Gruzji.

-O rychłą beatyfikację Jana Pawła II modlił się w Kalwarii Zebrzydowskiej abp Stanisław Dziwisz podczas odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Metropolita krakowski powtórzył złożony w czasie ingresu akt ofiarowania Kościoła krakowskiego Matce Bożej Kalwaryjskiej. Wezwał także do odpowiedzialnego uczestnictwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

- Ponad 7 tys. pielgrzymów przybyło do sanktuarium w Głogowcu w diecezji łowickiej na uroczystości z okazji 30. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W czasie Mszy św. Prymas Polski wezwał do odpowiedzialności za Ojczyznę.

- Droga maryjna to najlepszy sposób ewangelizacji - mówił kard. Miloslav Vlk w Chełmie. Metropolita Pragi odprawił Mszę św. w dzień patronalnego święta chełmskiego sanktuarium - uroczystość Narodzenia NMP. Czeski hierarcha przypomniał, że Maryja, "Ta, która przynosi światu Chrystusa", jest modelem i wzorem dla każdego katolika.

- Odpowiadając na niedzielny apel Papieża Benedykta XVI, Caritas Polska przekazała 10 tys. USD na pomoc ofiarom huraganu "Katrina". Środki trafiły do organizacji członkowskiej Caritas Internationalis - Catholic Charities USA, która jest odpowiedzialna za pomoc udzielaną ofiarom spustoszonej Luizjany.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki