Logo Przewdonik Katolicki

Polacy, Niemcy...

Wanda Wasicka
Fot.

- Pojednanie nie może być abstrakcyjne, ono musi być konkretne, tzn. między konkretnymi ludźmi - powiedział bp Bronisław Dembowski podczas konferencji polsko-niemieckiej, która odbyła się w Nieszawie w dniach 5 i 6 września br. Tegoroczne spotkanie było kolejnym krokiem na drodze pojednania polsko-niemieckiego, zapoczątkowanym przez nieszawskich księży: ks. dr. Zdzisława Pawłowskiego...

- Pojednanie nie może być abstrakcyjne, ono musi być konkretne, tzn. między konkretnymi ludźmi - powiedział bp Bronisław Dembowski podczas konferencji polsko-niemieckiej, która odbyła się w Nieszawie w dniach 5 i 6 września br.Tegoroczne spotkanie było kolejnym krokiem na drodze pojednania polsko-niemieckiego, zapoczątkowanym przez nieszawskich księży: ks. dr. Zdzisława Pawłowskiego i ks. kan. Wojciecha Sowę. Przypomnijmy, w ubiegłym roku w Nieszawie został odsłonięty pomnik poświęcony niewinnym ofiarom wojny i przemocy z lat 1939-1945, Polakom i Niemcom. Ksiądz biskup stał się opiekunem duchowym wszelkich inicjatyw podejmowanych w Ciechocinku i Nieszawie, zmierzających do pojednania obydwu narodów.
Tematem spotkania były relacje między Polakami a Niemcami w Nieszawie i na Kujawach Wschodnich, na przestrzeni dziejów. Mottem: Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość. W konferencji wzięli udział duchowni, w tym Kościoła augsbursko-ewangelickiego, przedstawiciele władz polskich, naukowcy oraz świadkowie, byli i obecni mieszkańcy Kujaw. Z Niemiec przybyło 25 osób, w tym pastor Klaus Zimmermann i Gustaw Bekker, inicjator pojednania ze strony niemieckiej.
- Myślimy o tym wszystkim, co nas łączy, co nas jeszcze dzieli. Najważniejsze jest to, że się spotykamy, osiągając tę drogę porozumienia, która potrzebuje niewątpliwie czasu - podkreślił prof. Witold Stankowski, jeden z organizatorów.
Podczas konferencji podjęto wiele tematów, w tym bardzo drażliwych, dotyczących II wojny światowej. Bardzo interesujące były wystąpienia m.in. profesorów Cezarego Króla i Włodzimierza Jastrzębskiego. Prof. Król przypomniał to, co dla nas jest oczywiste: sprawcą wojny była hitlerowska III Rzesza w sojuszu ze stalinowskim Związkiem Radzieckim. Jednak jak zaznaczył, nie zwalnia to od odpowiedzialności tych wszystkich, którzy w okresie wojny i tuż po jej zakończeniu zachowali się niegodnie, mordując i rabując niewinne ofiary spośród niemieckiej ludności cywilnej.
Zadaniem konferencji było m.in. zreasumowanie tej tematyki, wskazanie na nowe, jeszcze niezbadane fragmenty wspólnych dziejów, a jednocześnie wytyczenie zadań na przyszłość.
Na nieszawskim pomniku został umieszczony cytat z orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". W tym roku mija 40. rocznica tego przełomowego w stosunkach polsko-niemieckich wydarzenia. W Nieszawie jej obchody zapoczątkowała wspomniana konferencja. Doszło do niej m.in. dzięki zaangażowaniu miejscowych władz, Romana Chmielewskiego - przewodniczącego Rady Miejskiej i burmistrza Andrzeja Nawrockiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki