Logo Przewdonik Katolicki

''Solidarność''1980-2005

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W Gnieźnie uczczono 25. rocznicę powstania NSZZ ,,Solidarność". Mszą św. w kościele Ojców Franciszkanów rozpoczęły się 5 września br. obchody 25. rocznicy powstania NSZZ ,,Solidarność". Eucharystii, w której uczestniczyli związkowcy, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Gniezna, przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. - "Solidarność" zrodziła się ze świadomości,...

W Gnieźnie uczczono 25. rocznicę powstania NSZZ ,,Solidarność".

Mszą św. w kościele Ojców Franciszkanów rozpoczęły się 5 września br. obchody 25. rocznicy powstania NSZZ ,,Solidarność". Eucharystii, w której uczestniczyli związkowcy, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Gniezna, przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. - "Solidarność" zrodziła się ze świadomości, iż człowiek otrzymał od Boga niezbywalne prawa, których nie może go pozbawić ani rząd, ani państwo, ani społeczeństwo - podkreślił w homilii. - Te prawa to: prawo do życia, prawdy, wolności, sprawiedliwości i poszanowania ludzkiej godności. O prawa te walczyli Polacy w czasie II wojny światowej, a później w czasach komunistycznej propagandy.
Bp Wojtuś podkreślił również, iż pamięć o przełomowym wydarzeniu, jakim było powstanie ,,Solidarności" oraz przyświecających jej ideałach, nigdy nie powinna się zatrzeć. Przypomniał także zasługi Ojca Świętego Jana Pawła II, który - jak się wyraził - mówił w tych trudnych czasach o nas i za nas. - Dzięki jego nauczaniu w naszym narodzie zaszła ogromna zmiana! - dodał. - To Jan Paweł II upominał się o naszą wolność i to on powiedział, że: ,,nie ma wolności bez solidarności". Dziś trzeba nam powiedzieć sobie, nie ma solidarności bez miłości!
Gnieźnieńskie obchody 25-lecia ,,Solidarności" zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Wojciecha. Z okazji jubileuszu otwarta została także okolicznościowa wystawa ,,Solidarność 1980-2005 powiatu gnieźnieńskiego", a w Teatrze im. A. Fredry odbyła się uroczysta akademia, którą uświetnił koncert Krystyny Prońko.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki