Logo Przewdonik Katolicki

Nowe barwy dąbrowieckiego kościoła

Marcin Makohoński
Fot.

Od marca 2003 roku kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski w Dąbrowie (dekanat Mogilno) poddawany był szeregowi zabiegów renowacyjnych i konserwatorskich, które rozłożone zostały na trzy etapy. Całość prac remontowych zakończono w tym roku. Ich ukoronowaniem była uroczysta Msza św., sprawowana 8 września br. przez abp. Henryka Muszyńskiego, który dokonał poświęcenia odnowionej...

Od marca 2003 roku kościół parafialny pw. NMP Królowej Polski w Dąbrowie (dekanat Mogilno) poddawany był szeregowi zabiegów renowacyjnych i konserwatorskich, które rozłożone zostały na trzy etapy. Całość prac remontowych zakończono w tym roku. Ich ukoronowaniem była uroczysta Msza św., sprawowana 8 września br. przez abp. Henryka Muszyńskiego, który dokonał poświęcenia odnowionej świątyni.Kościół parafialny w Dąbrowie liczy blisko sto lat. Oddany do użytku 19 września 1912 roku służył początkowo ewangelikom, a po zakończeniu II wojny światowej opiekę nad nim przejęli miejscowi katolicy. W swojej historii świątynia poddawana była wielu mniejszym remontom. Prace, które rozpoczęto dwa lata temu, miały już jednak bardzo gruntowny charakter, a ich wykonanie zlecano kilku specjalistycznym firmom. Efekt tych działań można dostrzec już z daleka. Kościół w Dąbrowie wygląda bowiem dziś imponująco i jest wspaniałą wizytówką tej niedużej miejscowości.
- Prace remontowe przy naszym kościele rozpoczęliśmy od wymiany pokryć dachowych nad prezbiterium i zakrystią oraz główną częścią kościoła - przypomniał podczas uroczystej Mszy św. ks. Marek Chmara, proboszcz parafii w Dąbrowie. - Do tego celu wykorzystano ponad 18 tysięcy sztuk dachówki oraz dokładnie 1541 kilogramów blachy miedzianej. Wymieniono także drewniane elementy konstrukcji nośnej wieży oraz odnowiono znajdujący się tam zegar. W czasie gdy trwały jeszcze prace na dachu i wieży kościoła, przystąpiono również do malowania jego elewacji. Kolejnym etapem remontu było odnowienie wnętrza świątyni. Do pomalowania około 420 m kw. powierzchni drewnianych i około 360 m kw. murów potrzeba było specjalistycznego sprzętu. Zainstalowano również nową instalację oświetleniową i nagłaśniającą. Poza tym wymieniono posadzki i odrestaurowano ławki.
Na uroczystość poświęcenia odnowionej świątyni do Dąbrowy przybyli również kapłani z dekanatu Mogilno oraz przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych. Tego dnia w wypełnionej po brzegi świątyni nie zabrakło mieszkańców Dąbrowy i okolicznych miejscowości.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki